Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy odbyła się pierwszy raz konferencja Europejskich Centrów Szkoleniowych w ramach NATO

W Bydgoszczy odbyła się pierwszy raz konferencja Europejskich Centrów Szkoleniowych w ramach NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 kwiecień 2023 00:37
W Bydgoszczy odbyła się pierwszy raz konferencja Europejskich Centrów Szkoleniowych w ramach NATO Fot: Spc. Christian Carrillo

Od 2016 roku działające w Europie centra szkoleniowe dla kadry oficerskiej, spotykają się na corocznej konferencji w celu wymiany bieżących doświadczeń. Do tej pory te konferencje organizowano w Niemczech, w tym roku konferencję po raz pierwszy zorganizowano w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Konferencja odbyła się w dniach 28-29 marca.

- Szkolenie jest bardzo, bardzo ważne i wszyscy to widzą - mówi gen. dyw. Norbert Wagner, dowódca JFTC NATO w Bydgoszczy - Każdy z nas będzie musiał stawić czoła wielkiej presji, ponieważ wszyscy chcą osiągnąć coraz większą gotowość i intensywne szkolenie. Dlatego musimy ustalić priorytety i zobaczyć, jak możemy sobie z tym poradzić. Dziękuję za zorganizowanie tej konferencji.

 

W konferencji udział wzięło ponad 70 gości, wśród nich było wielu wysokich rangą oficerów.

 

 

- To my. Oto jesteśmy – 80 oficerów sztabowych i wyższych oraz podoficerów z 27 krajów. To nasza najliczniejsza frekwencja do tej pory i chcemy się rozwijać – podkreśla mjr James Whitney z 7 Dowództwa Szkolenia Armii Stanów Zjednoczonych, będące jednocześnie głónym organizatorem tej konferencji.

 

Dużo uwagi poświęcono rosyjskiej taktyce wykorzystywanej na Ukrainie, w celu dostosowania szkolenia.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu