Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWiersz o Bydgoszczy napisany przez sztuczną inteligencję

Wiersz o Bydgoszczy napisany przez sztuczną inteligencję

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 kwiecień 2023 09:47
Wiersz o Bydgoszczy napisany przez sztuczną inteligencję Fot: Bartosz Bieliński

W ostatnim czasie obserwujemy dość dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, co z jednej strony budzi podziw, a z drugiej coraz większy niepokój. Wciąż AI ma skłonność do zmyślania, stąd też trzeba do generowanych treści mieć dystans, ale gdyby tak poprosić o napisanie wiersza.

Napiszmy zatem wiersz od Bydgoszczy:

W sercu Kujaw, nad Brdą wodą, Leży miasto, co w sercu swym skrywa cud.

Bydgoszcz to perła ukryta, Dawnych dziejów, zabytków niemała rzesza.

Tu stary spichlerz, tam Ratusz dumny,

Miejsca te historią się tchną. Kanał Bydgoski, jak żyła życia, Wodami swymi miasto zasila.

Spacerując urokliwymi ulicami, Odkrywasz przeszłość, co w murach tkwi.

W parkach zieleni, na ławkach pod drzewami, Życie miasta pulsujące czuć.

Muzyki brzmienie na Starym Rynku, W Operze Nova, klasycznych dźwięków moc.

Bydgoszcz to miasto, gdzie duch kultury tchnie, I gdzie serca spotykają się w takt utworów.

O, Bydgoszcz, perło nad Brdą, Twoje piękno, historię i kulturę uczcić chcę.

Tutaj życie pełne barw i dźwięków płynie, Twój urok niechaj trwa przez wieki.

 

Napisanie tego wiersza zajęło około minuty, pod względem językowym AI może robić już wrażenie. Z tym również wiążą się pewne niebezpieczeństwa, bowiem nadal, choć już z mniejszym zainteresowaniem odbywają się konkursy dla twórców wierszy, a korzystanie z AI może służyć oszustwu. Sztuczna inteligencja bez problemu potrafi już dzisiaj rozwiązywać skomplikowane zadania matematyczne, pokazując pełne obliczenia, co z kolei może służyć oszustwom w szkołach.

 

W przyszłym tygodniu opublikujemy cykl publikacji pokazujacych doskonałości i niedoskonołości dzisiejszej AI.

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu