Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNIK przyjrzał się gospodarce odpadami – ogromne nieprawidłowości, ale bydgoska ProNatura i Straż Miejska...

NIK przyjrzał się gospodarce odpadami – ogromne nieprawidłowości, ale bydgoska ProNatura i Straż Miejska...

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 kwiecień 2023 13:29

Rosnący odsetek odpadów składowanych na wysypiskach, gdy Unia Europejska oczekuje od nas ograniczania go w ramach celu klimatycznego, eksport odpadów z zagranicy, czy około 10 mln samochodów, które widnieją w rejestrach a nie można ich odnaleźć – to główne wnioski z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Kontrola objęła również spółkę ProNatura, Urząd Miasta Bydgoszczy i bydgoską Straż Miejską.

 

Za cel kontroli NIK przyjęto ustalenie, czy system gospodarki odpadami komunalnymi, poużytkowymi oraz transgraniczne przemieszczanie odpadów funkcjonowały prawidłowo w okresie objętym kontrolą, a właściwe organy administracji publicznej sprawowały skuteczny nadzór nad rynkiem odpadów w Polsce – czytamy w opisie kontroli NIK. Co zatem wykazano?

 

W 2019 roku pięć razy więcej odpadów przyjechało do Polski z zagranicy niż zostało wywiezione. W tym samym roku udział odpadów składowanych na wysypiskach wyniósł 43%, gdy rok wcześniej było to 41,6%. Mamy tendencję wzrostową, choć polityka klimatyczna Unii Europejskiej oczekuje redukcji, do mniej niż 10% w 2035 roku. W Bydgoszczy od kilku lat ten wskaźnik wynosi 0%, mamy zatem już dzisiaj spełnione daleko idące wymogi.

 

Nie stworzono niezbędnych warunków do monitorowania rynku odpadów i właściwego nimi zarządzania. Skutkowało to rozwojem „szarej strefy”, którą już w 2016 r. eksperci oszacowali na 7,8 mln megagramów (Mg = tona) różnych rodzajów odpadów, co przekładało się na udział w rynku o wartości 2,7 mld zł. Brak skutecznego nadzoru i monitorowania rynku odpadów przez właściwe organy administracji publicznej kosztował państwo w 2018 r., według wyliczeń ekspertów, ponad 750 mln zł z tytułu utraconych podatków (VAT, CIT, PIT) – informuje NIK.

 

Poważne wątpliwości co do Warszawy i korzystne oceny dla Bydgoszczy

Zdaniem NIK poważne wątpliwości budzi już funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w warszawskim samorządzie, nieprawidłowości oszacowano na 628,4 mln zł, dlatego Izba skierowała zawiadomienie do prokuratury.

 

Jeżeli chodzi o Bydgoszczy to kontrola objęła: Urząd Miasta Bydgoszczy, Straż Miejską oraz ProNaturę. W przypadku ratusza i Straży Miejskiej ocena była jednoznacznie pozytywna, bez wskazywania żadnych uwag. Również ProNatura została oceniona pozytywnie, choć tutaj wykazano małe uchybienia – jeden z samochodów należących do spółki, służący do wywozu odpadów nie miał oznaczenia z nazwą spółki, choć wymaga tego ministerialne rozporządzenie, druga uwaga dotyczyła niewystarczającego systemu monitoringu wizyjnego na jednym ze skłądowisk. Nie są to jednak szczególnie istotne zaniechania, NIK zaleciło ich usunięcie.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu