Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZłotowski: Wszystko wskazuje na to, że Bydgoszcz będzie miastem węzłowym sieci bazowej TEN-T

Złotowski: Wszystko wskazuje na to, że Bydgoszcz będzie miastem węzłowym sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 kwiecień 2023 12:34

W czwartek informowaliśmy o tym, że Komisja TRAN Parlamentu Europejskiego przyjęła stanowisko w imieniu tego organu w sprawie rewizji sieci TEN-T, istotnym elementem było uwzględnienie w tym stanowisko poprawki zgłoszonej przez europosła Kosmę Złotowskiego, aby Bydgoszcz znalazła się po rewizji w sieci bazowej TEN-T. Oznaczałoby to nie tylko większy prestiż, ale też większe możliwości pozyskania dofinansowania. Po posiedzeniu komisji rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim.

- Mam nadzieję, że siła przekonywania Parlamentu zadziała pozytywnie dla tej poprawki, ponieważ cieszyła się ona wysokim poparciem, na czterdziestu kilku głosujących 8 posłów było przeciwnych. Więc poparcie jest spore – ocenia poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski.

 

- Generalnie było duże poparcie dla wszystkich kompromisów, a ta poprawka dotycząca Bydgoszczy, była osobną poprawką poza kompromisami, ale uzyskała bardzo dużą większość. To jest zasługa m.in. petycji która zwróciła uwagę na tę poprawkę, ja również rozmawiałem z posłami sprawozdawcami, także udało się przekonać większość komisji transportu do tej poprawki. Wszystko wskazuje na to, że Bydgoszcz będzie miastem węzłowym sieci bazowej TEN-T – relacjonuje Złotowski - Teraz rozpoczną się negocjacje między instytucjonalne tzn. negocjacje między Parlamentem i tym co właśnie dzisiaj wychodzi z Parlamentu, Komisją Europejską i Radą. Myślę, że rząd nie będzie żądał wykreślenia Bydgoszczy, trzeba jeszcze z pewnością zabiegać o poparcie Komisji Europejskiej. I dopiero wtedy po tych wszystkich uzgodnieniach trafi to pod sesję plenarną Parlamentu Europejskiego.

 

Z naszych informacji wynika, że główne negocjacje pomiędzy tymi instytucjami miałyby się odbyć w czerwcu.

 

Dla wyjaśnienia zawiłości unijnych procedur zapytałem Złotowskiego - Żeby sprecyzować – to stanowisko, uznające Bydgoszcz za węzeł sieci bazowej to jest oficjalne stanowisko Parlamentu Europejskiego?

 

Na co parlamentarzysta odpowiedział: Dzisiaj tak, to jest oficjalne stanowisko Parlamentu Europejskiego, teraz zobaczymy co na to Komisja Europejska i co na to Rada. Tutaj odbędą się jakieś negocjacje, ale przypuszczam, że będą one dotyczyły spraw ważniejszych niż to, czy tamto miasto staje się miastem węzłowym.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu