Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent otrzymał od radnych wotum zaufania i absolutorium

Prezydent otrzymał od radnych wotum zaufania i absolutorium

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 czerwiec 2023 18:36

W trakcie ostatniej sesji absolutoryjnej w tej kadencji Rada Miasta Bydgoszczy udzieliła prezydentowi Rafałowi Bruskiemu absolutorium za 2022 rok oraz wotum zaufania po debacie o stanie miasta. Nie jest to jednak nic zaskakującego, bowiem można powiedzieć, że już przed sesją ,,głosy były policzone”, bowiem do przewidzenia było poparcie Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.

 

Również do przewidzenia było to, że radni Prawa i Sprawiedliwości będą głosować przeciwko. Tegoroczną debatę o stanie miasta przykryła trochę dyskusja jaka się odbyła na sesji Rady Miasta Bydgoszczy pomiędzy prezydentem Bruskim i ministrem Łukaszem Schreiberem. Więcej o tej dyskusji piszemy: Niespodziewana debata pomiędzy prezydentem Bruskim i ministrem Schreiberem

 

Podobnie jak wyniki głosowania, do przewidzenia był przebieg dyskusji. Ze strony radnych Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy słyszeliśmy opinie, że miasto dobrze się rozwija pomimo obcinania przez rząd finansów samorządów. Szczególnie Nowa Lewica skupiła się w krytykowaniu rządu. Opozycja w Radzie Miasta – czyli Prawo i Sprawiedliwość nie było dłużne zarzucając z kolei nieudolność prezydentowi. Słuchając jednych i drugich można było odnieść wrażenie, że albo mówią o innym samorządzie, albo żyją w innych rzeczywistościach. Z uwagi na tak rozbieżne interpretacje, trudno było mówić o jakiejkolwiek debacie.

 

Jednym z przedmiotów wyraźniejszego sporu była ocena sytuacji finansowej Bydgoszczy. Zdaniem prezydenta i jego współpracowników możliwości inwestycyjne są ograniczone z powodu reform Polskiego Ładu, który ograniczył wpływy z podatku PIT. Radny Jarosław Wenderlich wskazywał z kolei, że pomimo planowanego sporego deficytu na 2022 rok – powyżej 270 mln zł, w ostateczności było to ponad 100 mln zł ale na plusie. Wenderlich wskazał również, że pomimo ograniczenia wpływów z PIT, to w 2022 roku były one wyższe niż prognozował ratusz na ten rok w 2020 roku, czyli jeszcze przed Polskim Ładem. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, bowiem ratusz swoje dokumenty finansowe opiera na danych Ministerstwa Finansów, czyli wpływ na wyższe dochody samorządu miała inflacja, choć za nią idą też wyższe wydatki.

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu