Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPonad 9,5 mln zł straty lotniska w 2022 roku

Ponad 9,5 mln zł straty lotniska w 2022 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 lipiec 2023 00:04
Ponad 9,5 mln zł straty lotniska w 2022 roku Fot: PLB

Port Lotniczy Bydgoszcz opublikował sprawozdanie finansowe za 2022 rok – przychody przekroczyły 20 mln zł, koszty wyniosły jednak przeszło 30 mln zł, co stratę netto na poziomie 9 mln i 956 tys. zł. Te środki najprawdopodobniej uzupełni Województwo Kujawsko-Pomorskie obejmując nowe udziały w spółce, której jest obecnie największym udziałowcem.


Jest to dość duża strata, choć i tak o około 0,5 mln mniejsza niż wynik finansowy za 2021 rok. Przed pandemią, po 2017 roku udawało się utrzymywać lepszy bilans, w 2018 roku strata wyniosła niewiele ponad 5,5 mln zł. W przyszłych latach jest szansa na poprawienie wyniku finansowego za sprawą instalacji na terenie lotniska farmy fotowoltaicznej, która powinna przynieść dodatkowe przychody.

 

 

W ostatnich latach stratę lotniska pokrywano poprzez zakup nowych akcji przez Województwo Kujawsko-Pomorskie, z uwagi na pandemię Komisja Europejska zgodziła się przedłużyć przepisy, które pozwalają na tego typu dokapitalizowanie do 2026 roku.

 

W 2022 roku bydgoskie lotnisko obsłużyło 247 tys. pasażerów, co stanowiło 0,6% wszystkich obsłużonych pasażerów przez polskie lotniska, przy czy dwa największe porty Warszawa Okęcie i Kraków Balice obsłużyły ponad 50% tego ruchu. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że bydgoskie lotnisko pod liczbą pasażerów było czwarte od końca wyprzedzając jedynie: Łódź, Olsztyn i Zieloną Górę. Danych kwartalnych z 2023 ULC jeszcze nie opublikował.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu