Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA wygrywa kilkomiliardowy przetarg w Rumuni

PESA wygrywa kilkomiliardowy przetarg w Rumuni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 wrzesień 2023 08:45
Wizualizacja składów przygotowywanych dla Rumuni Wizualizacja składów przygotowywanych dla Rumuni

Od wielu lat tramwaje bydgoskiej PESA zdobywają popularność w rumuńskich miastach, do tej pory PESA nie realizowała jednak zamówień kolejowych. Wkrótce się to zmieni bowiem PESA wygrała przetarg ogłoszony przez Inter-Regio, ma też duże szanse wygrania postępowania ogłoszonego przez koleje regionalne Regio. Wrażenie w tych postępowaniach budzi ich kwota.

Wygrany przez PESA przetarg dotyczy dostawy 20 pociągów dla Inter-Regio z 15-letnim utrzymaniem z opcjami na dodatkowe 9 sztuk i kolejne 15 lat utrzymania. Opcja oznacza, że w najbliższych miesiącach zamawiający może zamówić dodatkowe 9 pociągów, zwiększając je do 29 sztuk.

 

Zaoferowane przez Pesa pojazdy to 3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne zbudowane na osobnych wózkach, rozwijające prędkość do 160 km/h, z 192 miejscami siedzącymi w 1 i 2 klasie, które będą zasilane z sieci trakcyjnej AC 25kV i wyposażone w rumuński system bezpieczeństwa PZB 90
.

-Pojazdy, które dostarczymy Kolejom Rumunskim będą rozwinięciem elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Pesa 655-3 dostarczanych do prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet. Otrzymają oznaczenia 655-6 i 655-5. – powiedział Jan Bończyk, szef sprzedaży rynków zagranicznych PESA

 

- Ten przetarg to nie tylko dostawa pojazdów, ale również inwestycje na lokalnym, rumuńskim rynku. Zakładamy, że by zapewnić utrzymanie ponad 90 pojazdów Pesa utworzy w trzech regionach dedykowane centra serwisowe, a w tej kwestii chcemy również współpracować z lokalnymi partnerami – dodała Hanna Wiśniewska – Sibru, przedstawicielka Pesa w Rumunii.

 

Wartość tego przetargu to około 1 miliard złotych. W toku jest jednak drugie postępowanie na dostawę 62 pociągów EMU Regio, oferta PESA złożona w tym postępowaniu jest najniższa, co daje duże szansę na jego wygranie. Wówczas PESA w Rumunii realizowałaby dwa konkrakty kolejowe warte ok. 4 mld zł.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu