Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy PESA zadebiutuje na giełdzie? Taki scenariusz jest brany pod uwagę

Czy PESA zadebiutuje na giełdzie? Taki scenariusz jest brany pod uwagę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 marzec 2023 00:41
Czy PESA zadebiutuje na giełdzie? Taki scenariusz jest brany pod uwagę Fot: PESA

Historia bydgoskiej PESA trochę przypomina sinusoidę, a korzenie firmy sięgają czasów pruskich i połowy XIX wieku. Najnowsza historia to okres po 1989 roku, gdy przeprowadzona w kolejnych latach prywatyzacja była bliska doprowadzenia zakładów do bankructwa, nowi właściciele po kilku latach sprawili, że marka PESA (nazwa funkcjonująca od 2001) roku zaczęła się kojarzyć z sukcesem. Po kilkunastu latach znowu firma znalazła się na zakręcie.

PESA stała się w pewnym sensie ofiarą swojego sukcesu, bowiem zdobywanie kolejnych rynków i prestiżowych kontraktów nie przyniosło stabilizacji finansowej, ale poważnie ją zachwiało, dlatego w 2018 roku przy pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju dokonano nacjonalizacji firmy, która uratowała w praktyce ją przed upadkiem. Kolejne lata pozwoliły ustabilizować sytuację ekonomiczną firmy, gdy przed rokiem oficjalne prezentowano nową strategię firmy słyszeliśmy, że PESA już jest na prostej.

 

Co będzie dalej?

Polski Fundusz Rozwoju (czyli w praktyce państwo) kontroluje firmę w 99,8%. Przejęcie udziałów przez PFR miało na celu przede wszystkim przeprowadzenie restrukturyzacji firmy. Prezes PFR Paweł Borys uważa, że restrukturyzacja PESA dobiegła końca.

 

W tym momencie stawiać można pytanie, czy PFR dalej będzie kontrolował PESA, skoro restrukturyzacja dobiegła końca? Paweł Borys w styczniu przyznał, że rozważane jest wejście PESA na Giełdę Papierów Wartościowych. Zdaniem Borysa taki scenariusz jest możliwy w najbliższych 3 latach.

 

Zamówień nie powinno brakować

Obecnie jesteśmy w trakcie uruchamiania środków europejskich z perspektywy 2021-2027 (z rozliczeniem do końca 2030 roku). Samorządy chcą z dostępnej dla siebie puli dość sporo wydać na nowy tabor, tylko województwo kujawsko-pomorskie planuje z puli unijnej wydać ponad 41 mln euro. Samorządowcy deklarują chęć stawiania na innowacje jak np. tabor wodorowy czy bateryjny. PESA w te segmenty też chce zmierzać, przed ponad rokiem PESA prezentowała pierwszą lokomotywę wodorową w Polsce.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu