Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdy rozważana jest próba samobójcza nie można zwlekać z pomocą. W naszym województwie trzeba się uzbroić jednak w cierpliwość

Gdy rozważana jest próba samobójcza nie można zwlekać z pomocą. W naszym województwie trzeba się uzbroić jednak w cierpliwość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 wrzesień 2023 17:27

116 dni to jak wyjaśnia kandydatka na posłankę Anna Niewiadomska z listy Koalicji Obywatelskiej najszybszy termin w jakim dziecko może uzyskać porady psychologicznej w naszym województwie – Psychiatria dziecięca jest problemem który nie poczeka, nie poczeka na wynik wyborów, ani nie poczeka aż ktoś z rządzących dojrzy ten problem. To jest najwyższy czas, aby ten problem wybrzmiał – mówiła na konferencji prasowej Anna Niewiadomska.


- W naszym województwie jest tylko 7 placówek w których można uzyskać konsultacje na NFZ – wyjaśnia kandydatka – Trzy są w Bydgoszczy, z czego należy się cieszyć, ale na południu województwa w takich sporych ośrodkach jak Inowrocław i Włocławek nie ma żadnych placówek.

 

Niewiadomskiej towarzyszyli społecznicy zajmujący się niesieniem pomocy osobom w kryzysie, którzy zaczęli nawet prowadzić zbiórki publiczne na rzecz pomocy psychologicznej, w ten sposób udaje się jednak zebrać niewielkie potrzeby w stosunku do potrzeb. Towarzyszyli jej też działacze partii Inicjatywa Polska.

 

- To są ponad trzy miesiące czekania na samą konsultację, jeżeli ktoś jest w kryzysie i chce popełnić samobójstwo, to nie może czekać trzech miesięcy – podkreślała kandydatka.

 

Podane 116 dni to najkrótszy termin, ale niekiedy czeka się nawet około roku - Ponad rok w Bydgoszczy się czeka teraz na psychologa. W imieniu wszystkich rodziców oczekuję, aby te kolejki się zmieniły, bo w rok czasu może stać się tragedia – podkreśla bydgoska radna Paulina Jankowska.

 

- Jakie to jest państwo kiedy mamy te statystyki. Zadbanie o polskie rodziny to zadbanie o ich bezpieczeństwo i dobrostan psychiczny, to się nie zdarzy samo – 15 października trzeba iść na wybory, ale trzeba ten Sejm przewietrzyć, wpuścić młode aktywistki, młode społecznice, które zajmują się tym nie tylko dlatego, że za 3 tygodnie mamy głosowanie, tylko od lad działają w NGO – mówił Piotr Sieńko z Inicjatywy Polskiej.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Kryzys z ukraińskim zbożem ponownie uwypukla jak bardzo brakuje nam infrastruktury

  Polska miała być państwem tranzytowym w eksporcie ukraińskiego zboża, bowiem rosyjskie działania w porcie w Oddesie, wymusiły poszukania innej drogi eksportu. Stało się jednak tak, że spora część tego zboża pozostawała w Polsce i teraz mamy problem. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są braki infrastrukturalne.

Wiadomości z regionu