Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni z Solca Kujawskiego za zmianą przebiegu odcinka drogi S-10

Radni z Solca Kujawskiego za zmianą przebiegu odcinka drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 styczeń 2024 12:54

Pod koniec roku Rada Miejska w Solcu Kujawskim jednomyślnie poparła petycję fundacji JeKo w sprawie zmiany przebiegu odcinka drogi ekspresowej S-10 na obszarze dotykającym tego miasta. Petycję w internecie poparło ponad 1,6 tys. osób (osobno jest zbierana też petycja przez inną grupę o podobnych postulatach, poparta przez około 2 tys. osób), popiera ona przesunięcie przebiegu drogi na tzw. wariant Eko.

 

O kontrowersjach wokół zaproponowanego przez GDDKiA przebiegu drogi S-10 oraz wariancie Eko kilka razy już pisaliśmy, zatem nie będziemy w tej publikacji tego powielać. GDDKiA wyraziła pogląd w grudniu, że lansowany wariant Eko wcale nie musi być bardziej ekologiczny, bowiem może ingerować w źródliska w Rudach. Autorzy wariantu Eko nie zaprezentowali jednak publicznie szczegółowego jego przebiegu, zatem trudno wydać w tej sprawie ocenę.

 

Zmiana przebiegu to strata czasu

Wszyscy są zgodni, że zmiana przebiegu na obecnym etapie oznacza przesuniecie inwestycji o kilka lat – optymistycznie mówi się o co najmniej 2 latach, dlatego prezydent Bydgoszczy, do którego o poparcie wystąpili autorzy drugiej petycji, jednoznacznie ocenił tego typu działania negatywnie wskazując na straty dla gospodarki regionu i kolejne śmiertelne wypadki na dzisiejszej drodze krajowej nr 10. GDDKiA wskazała, że dla wariantu Eko nie przeprowadzono inwentaryzacji przyrodniczej, co gdyby chciano go wziąć teraz pod uwagę trzeba by zrobić. Patrząc bardziej realistycznie, to zmiana przebiegu tej trasy to mogą być bliżej 4 lata opóźnienia.

 

Petycja ma znaczenie symboliczne

Fundacja JeKo która stoi za petycją skierowaną do Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim zebrała ponad 1,6 tys. podpisów przez internet. Rada Miejska w tym temacie nie jest sprawcza, dlatego radni wyrazili jedynie deklarację woli w postaci poparcia dla tego kierunku działania. Może to być jednak w przyszłości argument, gdyby zmieniło się nastawienie polityczne, aby mimo wszystko zmienić przebieg.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sondaż na dwa tygodnie przed wyborami. Tak prognozuje się nam przyszłość Europy

    Polscy politycy emocjonują się głównie krajowymi sondażami, ale wynik polskich wyborów będzie miał zaledwie kilku procentowy wpływ na to jak będzie wyglądał układ w Parlamencie Europejskim, bowiem wybieramy jedynie 53 przedstawicieli z ponad 700. Przyjrzyjmy się zatem dzisiejszemu sondażowy Politico.

  • Kampania wyborcza między Brukselą, a Warszawą i Bydgoszczą (komentarz wyborczy)

    Za dwa tygodnie będziemy wybierać 53 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, a może lepiej napisać, że blisko pół miliarda europejczyków wybierze swoich 720 przedstawicieli. Kampania wyborcza trwa bowiem na całym kontynencie, choć w każdym kraju jest ona inna, do tego stopnia, że można powiedzieć, że politycznie to nie jest komplementarne. Postaram się jak najkrócej pokazać czym polska kampania różni się od tej ogólnoeuropejskiej oraz na przykładach w różnych państwach UE.

Wiadomości z regionu