Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWalczący o polską Bydgoszcz chcieli, aby miasto się szybko rozwijało i było liderem. To testament dla nas

Walczący o polską Bydgoszcz chcieli, aby miasto się szybko rozwijało i było liderem. To testament dla nas

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 styczeń 2024 16:58

20 stycznia 1920 roku na bydgoski Stary Rynek wkroczyły wojska polskie, nad ranem z miasta wycofali się Niemcy – na wspomnienie tego wydarzenia obchodzimy dzisiaj 104. rocznicę powrotu do Polski. Jednym z głównych aktorów uroczystości próbował być silny wiatr, który dawał się odczuć uczestnikom, ale nikt nie myślał o tym, aby uroczystości przyśpieszać, bo to jedno z najważniejszych świąt patriotycznych w roku w Bydgoszczy.

Uroczystości przebiegły według tradycyjnego scenariusza, po Mszy Świętej w Katedrze kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego wprowadziła sztandary na płytę Starego Rynku, uroczyście podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn. Odbyły się przemówienia, po czym odczytano Apel Poległych, a kompania reprezentacyjna oddała z karabinów w niebo salwę honorową. Na zakończenie złożono pod Pomnikiem Walki Męczeństwa wiązanki kwiatów.

 

 

19 stycznia 1920 roku, gdy w ratuszu niemieckie władze symbolicznie przekazały klucze do miasta Polakom padła deklaracja, że Polacy zrobią wszystko, aby Bydgoszcz dalej się rozwijała. Prezydent Rafał Bruski wspomniał, że takie postacie jak komisaryczny prezydent Jan Maciaszek, czy witający polskie wojska dr Jan Biziel pozostawili nam swoisty testament - Bydgoszcz to tak naprawdę my wszyscy każdy z nas. To od naszych decyzji i zaangażowania zależy przyszłość Miasta i jego znaczenie w Polsce i jego uznanie poza granicami. Dzisiaj podejmowane przez nas decyzje będą przesądzać o tym co zostawimy dzieciom i wnukom – mówił włodarz Bydgoszczy - Czasy się zmieniają, zmieniają się wyzwania jakie przynosi nam rozwijający się świat. Nie zmienia się jednak przywiązanie mieszkańców do swojego ukochanego miasta.

 

Wojewoda Michał Sztybel po raz kolejny podkreślił, że flaga biało-czerwona łączy wszystkich Polaków, dlatego żadna z sił politycznych nie może zawłaszczać sobie patriotyzmu.

 

Po części bardziej oficjalnej, odbył się koncert patriotyczny i pokaz rekonstruktorów w mundurach z okresu Powstania Wielkopolskiego.

 

W poniedziałek 22 stycznia przypadnie 104. rocznica wizyty głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, w obecności którego minister Leon Janta-Połczynski oficjalnie przyłączył Bydgoszcz do Polski.

 

 


Ubolewamy, że realizację materiału z dzisiejszego wydarzenia zakłócili pracownicy TVP Bydgoszczy, którzy przed przemawiającym wojewodą i wicemarszałkiem umieścili swoją reklamę, choć organizatorzy oferowali profesjonalny system nagłośnienia, do którego można było się podłączyć. W rezultacie w naszym materiale nie pojawiły się wypowiedzi wojewody i wicemarszałka, bowiem uroczystości patriotyczne powinna cechować powaga. Każdy Polak w swoich podatkach finansuje działalność TVP.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Szczecin bliżej naszego regionu

    Czekamy na budowę drogi ekspresowej S10 nie tylko dlatego, że skomunikuje nas z autostradą A1 i Warszawą, ważny jest też odcinek zachodni w kierunku Szczecina i całego Pomorza Gdańskiego. GDDKiA podpisała właśnie umowy na realizację dwóch odcinków S10 pomiędzy Piłą i Szczecinem. Ten fragment ekspresówki podzielony jest na 8 odcinków, umowy na pozostałe 6 odcinków mają być podpisane w najbliższych tygodniach.

  • Jak problem migracji widzą główni kandydaci na szefa Komisji Europejskiej? Ta debata była zupełnie inna od tej w Polsce

    W czwartek o godzinie 15 rozpoczęła się debata Eurowizji w której wystąpiło pięciu kandydatów na funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, która była tłumaczona na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. To duże przedsięwzięcie medialne i próba odbycia centralnej debaty nad przyszłością Europy. Nie wszystkie siły polityczne były jednak zainteresowane tą formułą.

Wiadomości z regionu