Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKancelaria Premiera wstrzymała dotacje i robi audyt starych konkursów. Bydgoskie organizacje bez pieniędzy

Kancelaria Premiera wstrzymała dotacje i robi audyt starych konkursów. Bydgoskie organizacje bez pieniędzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 luty 2024 00:14

Sposób przyznawania dotacji przez Narodowy Instytut Wolności w ostatnich latach budził kontrowersje. Jak spojrzymy na głównych bydgoskich beneficjentów były to organizacje o związkach z politykami konkretnego nurtu. Dotacje na 2024 rok NIW chciał rozdzielić szybciej – niektórzy twierdzili, że to z powodu przegranych przez PiS wyborów – póki co jednak żadne pieniądze nie zostały przyznane.

O pieniądze wnioskowała chociażby Fundacja Będziem Polakami byłego posła Pawła Skuteckiego (członka Suwerennej Polski), która z NIW otrzymała dwie dotacje w kwocie łącznej powyżej 900 tys. zł. Będziem Polakami to jeden z głównych beneficjentów środków z NIW, pierwszą dotację jakie otrzymała ta informacja to 568 tys., dzięki temu fundacja mogła utworzyć portal na którym po wybuchu pandemii COVID-19 głoszono fake newsy i zniechęcano do szczepień. Fundator Paweł Skutecki w tym czasie wydawał też negujące istnienie pandemii książki. NIW pomimo oczekiwań reakcji na finansowanie szkodliwej dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków aktywności, nie reagował twierdząc, że nie ma na nic wpływu. W kwietniu Narodowy Instytut Wolności chwalił się, że dyrektor tej instytucji otrzymał od bydgoskiej fundacji Będziem Polakami statuetkę ,,Ambasador Dobra”, którą wręczał mu m.in. Skutecki. Zważywszy na to, że statuetkę przyznała dyrektorowi instytucji przyznającej dotację, organizacja będąca jednym z głównych beneficjentów tych dotacji, wygląda to dość dwuznacznie.

O dotację wnioskowały też Fundacja Bezpieczny Świat oraz Stowarzyszenie Sanctus Paulus, w obu wypadkach wnioskują one na działania misyjnej. Prezesami tych organizacji jest jedno małżeństwo, na dodatek jak ustaliliśmy, wiele zadań realizują one za pośrednictwem firmy, której są współwłaścicielami. Patrząc na ostatnie lata, to otrzymały one z NIW ok. 1,5 mln zł. Organizacje te w Bydgoszczy zajmują się wydawanie portali: Tygodnik Bydgoski oraz Katolicka Bydgoszcz. Fundacja Bezpieczny Świat otrzymywała też spore dotacje od wojewody na pomoc uchodźcom z Ukrainy- do końca 2023 roku było to prawie 290 tys. zł – jak ujawniliśmy w tej kwocie znalazł się zakup pary butów do biegania za 749 zł. Nowy wojewoda znacznie ograniczył finansowanie tej organizacji – zamiast wnioskowanych 80 tys. otrzyma ona jedynie 7,5 tys. zł.

 

O dotację zabiega też fundacja im. Mariana Rejewskiego Krzysztofa Drozdowskiego, który w 2019 roku kandydował z listy Konfederacji do Parlamentu Europejskiego. Fundacja Rejewskiego w poprzedniej edycji dostała z NIW 294 tys. zł dotacji. Drozdowski jeszcze niedawno blisko współpracował z z Sanctus Paulus i Bezpiecznym Światem, a także nadal ma miejsce współpraca z Będziem Polakami. Mamy zatem dość bliski kręg towarzyski beneficjentów.

 

Na razie bez pieniędzy

Konkurs na 2024 rok miał być rozstrzygnięty wyjątkowo szybko, bo do końca stycznia. W lutym zamiast wyników pojawił się komunikat, że minister w Kancelarii Premiera Agnieszka Buczyńska wstrzymała procedurę oceny zgłoszonych wniosków. W pierwszej kolejności Kancelaria Premiera przeprowadzi audyt rzetelności rozdysponowywania dotacji od 2018 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sondaż na dwa tygodnie przed wyborami. Tak prognozuje się nam przyszłość Europy

    Polscy politycy emocjonują się głównie krajowymi sondażami, ale wynik polskich wyborów będzie miał zaledwie kilku procentowy wpływ na to jak będzie wyglądał układ w Parlamencie Europejskim, bowiem wybieramy jedynie 53 przedstawicieli z ponad 700. Przyjrzyjmy się zatem dzisiejszemu sondażowy Politico.

  • Kampania wyborcza między Brukselą, a Warszawą i Bydgoszczą (komentarz wyborczy)

    Za dwa tygodnie będziemy wybierać 53 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, a może lepiej napisać, że blisko pół miliarda europejczyków wybierze swoich 720 przedstawicieli. Kampania wyborcza trwa bowiem na całym kontynencie, choć w każdym kraju jest ona inna, do tego stopnia, że można powiedzieć, że politycznie to nie jest komplementarne. Postaram się jak najkrócej pokazać czym polska kampania różni się od tej ogólnoeuropejskiej oraz na przykładach w różnych państwach UE.

Wiadomości z regionu