Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomysły infrastrukturalne z kampanii wyborczej (raport)

Pomysły infrastrukturalne z kampanii wyborczej (raport)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 kwiecień 2024 06:03

To już ostatnie dni kampanii wyborczej, która trzeba przyznać jest dość dziwna, bowiem przekaz w niej opiera się głównie na ogólnikach, niewielu kandydatów formułuje bardziej szczegółowe postulaty. Takowe jednak się pojawiają, dlatego przygotowaliśmy pewne zestawienie ciekawszych propozycji – raport nie obejmuje konkretnego szczebla samorządowego, piszemy o kandydatach na prezydenta, do Rady Miasta, czy do Sejmiku Województwa, przez co pokazuje to też jak poszczególne szczeble samorządów się uzupełniają.

 

Nie wchodzimy natomiast w kwestię poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, gdyż to zapowiadają wszyscy, wręcz formułując podobne postulaty, różni się jedynie ocena tego co funkcjonuje obecnie. Nie mieliśmy jednak np. wyrazistych deklaracji np. przeznaczenia 15% budżetu miasta na transport zbiorowy.

 

Pomijamy też plany Urzędu Miasta Bydgoszczy które są realizowane od dłuższego czasu jak np. rozbudowa sieci tramwajowej – to można by przypisać prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, ale z uwagi na to, że to nie są propozycje z tej kampanii – trudno je tutaj ująć.

 

Kolej miejska lub metropolitalna

Postulaty w tej materii przedstawiły wyraziste dwa komitety – najpierw kandydat na prezydenta Łukasz Schreiber przedstawił wizję Bydgoskiej Kolei Miejskiej, a kilka dni później Trzecia Droga Bydgoskiej Średnicy Kolejowej. Nie będziemy się rozpisywać szczegółowo nad tymi koncepcjami – zainteresowanych odsyłamy do naszych publikacji (linki na dole raportu), ale obie propozycje opierają się na tym, że Bydgoszcz miałaby być jedynie miastem przelotowym dla pociągów jeżdżących po województwie. Nie jest to zatem typowa kolej miejska ale aglomeracyjne – wybranie tego modelu wynika z tego, że ciężko byłoby zbudować obłożenie tylko ruchem wewnątrz miejskim, gdy z kolei gminy podmiejskie są mocno zainteresowane dobrym skomunikowaniem z miastem.

 

Trzecia Droga o tyle ciekawiej swoją wizję zaprezentowała, że była to prezentacja wspólna kandydatki na prezydenta, kandydatów na radnych Miasta Bydgoszczy i kandydatów do Sejmiku Województwa – co tworzy wspólną propozycję dla wyborców. W przypadku Bydgoskiej Prawicy nie ma koordynacji z kampanią PiS, a kandydaci z list PiS-u do sejmiku, nie przedstawiają żadnych wizji na sejmik, a jedynie skupiają się na wyborach do Rady Miasta w których przecież nie kandydują.

 

Rozbudowa sieci tramwajowej i kolejowej w mieście

Jeżeli chodzi o inwestycje tramwajowe, których nie realizuje ratusz, to w tej kampanii pojawił się właściwie jeden pomysł, aby przedłużyć sieć tramwajową do nieczynnego przystanku kolejowego Bydgoszcz Żółwin. Jest to pomysł Trzeciej Drogi, która chce reaktywować Bydgoszcz Żółwin i poprowadzić przez ten przystanek pociągi do Torunia, co wymagałoby budowy łącznika do linii nr 18. Na to na razie nie ma pomysłu na finansowanie. Można to przypisać kandydatom Trzeciej Drogi na trzech szczeblach wyborów.

W zachodniej części miasta w tej kampanii pojawił się pomysł budowy węzłów przesiadkowych z koleją na Węźle Zachodnim i Wilczaku. Takie są zresztą plany PKP PLK, ale na dzisiaj po roku 2030 – jak przyznała na swoim nagraniu kandydatka do sejmiku Anna Niewiadomska z Koalicji Obywatelskiej, radni wojewódzcy powinni podejmować starania, aby ten termin przyśpieszyć. Niewiadomska opowiada się też za modernizacją linii nr 356 do Szubina i Kcyni. Identyczny postulat, ale w wyborach do Rady Powiatu Bydgoskiego przedstawił radny Adam Ryfa z PiS, który uważa też, że w miejscowości Białe Błota powinien powstać przystanek z uwagi na dynamiczny rozwój zabudowań na tym obszarze. Linia do Szubina znalazła się też w ,,Siódemce Portalu Kujawskiego”, którą obok Niewiadomskiej poparli: Zbigniew Ostrowski (KO), Jarosław Wenderlich (PiS), Radosław Rataj (TD) Łukasz Krupa (KO), Marek Gralik (PiS), Renata Moroz-Langowska (KO).

 

Mamy też postulat liderki listy Lewicy Karoliny Kozłowskiej budowy tramwaju z Bydgoszczy do Torunia. Jest to toruński projekt, z którym Kozłowska w Bydgoszczy jest odosobniona, sceptyczny do tej koncepcji jest też ratusz. Główne obawy budzą czasy dojazdu mało konkurencyjne. Kozłwska głosi też konktrowersyjny pogląd, aby wstrzymać budowę drogi S10 i wyznaczyć inny przebieg odcinka w okolicach źródlisk. Kompetencje sejmiku są w tej materii jednak na tym etapie już niewielkie.

 


Linki:

https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/26473-trzecia-droga-ma-rowniez-swoja-wizje-kolei-miejskiej

https://www.portalkujawski.pl/component/k2/item/26425-kampania-wyborcza-koncepcja-kolei-miejskiej-i-zarzuty-o-ustawe-metropolitalna

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Mieszkańcy Torunia i Włocławka chą zmian. Będą konieczne przedterminowe wybory

  Największymi miastami naszego województwa, gdzie 21 kwietnia musiała się odbyć druga tura wyborów były Toruń i Włocławek. W pierwszym z tych miast po 22 latach prezydentem przestanie być Michał Zaleski. Nowym włodarzem Torunia zostanie związany z Platformą Obywatelską Paweł Gulewski.

 • Na chwilę przed kolejną ciszą wyborczą

  Po północy z piątku na sobotę rozpocznie się ponownie cisza wyborcza – do czasu zamknięcia lokalów wyborczych w niedzielę (najprawdopodobniej o godzinie 21:00 – jeżeli nie dojdzie do istotniejszych incydentów) nie będzie wolno agitować. Cisza wyborcza dotyczy jednak tylko tych gmin, gdzie odbywa się druga tura wyborów na prezydenta, wójta czy burmistrza. W Bydgoszczy i w Grudziądzu jest już po wyborach, w kilku miejscach województwa kujawsko-pomorskiego mieszkańcy pójdą w niedzielę głosować.

Wiadomości z regionu