Jesteś tutaj: HomeInowrocławW powiecie inowrocławskim czeka nas sporo dogrywek wyborczych w niedzielę

W powiecie inowrocławskim czeka nas sporo dogrywek wyborczych w niedzielę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 17 kwiecień 2024 19:20

Powiat inowrocławski tworzy dziewięć gmin, z czego w aż pięciu w najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów. Sporo uwagi poświęca się rywalizacji w mieście Inowrocławiu, przyjrzyjmy się tym razem jednak pozostałym miejscom.

 

Na początek jednak zobaczmy gdzie już wybrano nowych włodarzy: W Rojewie nadal rządzić będzie wieloletni wójt Rafał Żurowski, który był 7 kwietnia jedynym kandydatem – 83,2% głosujących mając do wyboru pytanie tak lub nie dla Żurowskiego poparło go. Dogrywki nie będzie też w Pakości – dotychczasowy burmistrz nie kandydował, a w pierwszej turze pomimo sześciu kandydatów blisko 60% poparcia uzyskał Michał Siembab. W pierwszej turze wybory rozstrzygnęły się jeszcze w Kruszwicy, tam były wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uzyskał prawie 52% głosów pokonując dotychczasowego burmistrza Dariusza Witczaka. Nowego wójta ma też Dąbrowa Biskupia, ale z racji tylko dwóch kandydatów nie mogło to się rozstrzygnąć inaczej – wygrał Marcin Filipiak z 59% poparciem.

 

Zacznijmy od gminy wiejskiej Inowrocław, czyli tzw. obwarzanka wokół Inowrocławia. Wieloletni wójt Tadeusz Kacprzak uzyskał jedynie 25,37% poparcia, dało mu to wejście do drugiej tury w której wygrał Grzegorz Piątek ze stowarzyszenia Nasze Kujawy (tworzonego w dużej mierze przez byłych działaczy partii Gowina).

 

Wyrównany wynik mamy w Gniewkowie – burmistrz Adam Straszyński wygrał pierwsza turę, ale minimalnie uzyskując 27,34%, gdy druga Ilona Wodniak-Kuraszkiewicz uzyskała 27,12% - zatem mamy różnice mniejszą niż punkt procentowy.

 

W Złotnikach Kujawskich dotychczasowy włodarz nie kandyduje, w pierwszej turze ponad 45% poparcia uzyskał Waldemar Kubiak, któremu w niedzielę przyjdzie się zmierzyć z Piotrem Woźniakiem.

 

Zostaje nam jeszcze Janikowo – tutaj również dotychczasowy burmistrz nie kandyduje. Stawka po pierwszej turze jest bardzo wyrównana, bo Bartłomiej Jaszcz wygrał ją z poparciem 27,41%, gdy druga Agata Gilas-Pyzik uzyskała 26,84%. Zatem podobnie jak w Gniewkowie jest tutaj bardzo wyrównana stawka.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu