Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZniszczono tablicę upamiętniającą ułanów

Zniszczono tablicę upamiętniającą ułanów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 listopad 2013 11:52

Na skwerze przy ulicy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich na bydgoskim Błoniu znajdowała się tablica upamiętniająca tę jednostkę, która w naszym mieście stacjonowała przez okres całej II Rzeczypospolitej. Tablica została jednak zniszczona.

Z symbolicznego pomnika skradziono tablicę i znajdującego się na niej kilkukilogramowego orła z brązu. Policjanci podejrzewają, że przyczyną kradzieży mogła być chęć sprzedaży zdobyczy na skupie złomu. Ratusz szacuje straty na 16,5 tys. zł.

 

Niestety bardzo prawdopodobne, że skradzione elementy zostały już pocięte na mniejsze fragmenty, aby przy sprzedaży nie wzbudzały podejrzeń.

 

Niewątpliwie większą stratą jest jednak to, że po raz kolejny mamy przykład braku jakiekolwiek szacunku dla miejsc pamięci narodowej. Przed rokiem pisaliśmy o zniszczeniu pomnika powstańców wielkopolskich pod Rynarzewem, tam także przyczyną najprawdopodobniej była chęć zysku po przez sprzedaż metali.

 

16 Pułk Ułanów Wielkopolskich otrzymał sztandar z rąk gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego 18 listopada 1919 roku . Uroczystość ta miała miejsce przed poznańskim ratuszem. 24 stycznia 1920 roku 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich przybył do Bydgoszczy (4 dni po przejęciu miasta przez Polaków).  Żołnierze z tej jednostki uczestniczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. W Bydgoszczy stacjonowali do 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej ułanów wysłano do obrony granicy w okolicach Chojnic i Tucholi. Za udział w kampanii wrześniowej żołnierze tego pułku otrzymali 45 Krzyży Walecznych. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu