Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOpór organizacji społecznych w sprawie ZIT

Opór organizacji społecznych w sprawie ZIT

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 styczeń 2014 12:08

Prezydent Rafał Bruski próbuje wynegocjować jak najbardziej korzystny dla Bydgoszczy ZIT z Toruniem. Robi to jednak wbrew woli organizacji społecznych, które uważają, że taki układ będzie dla grodu założonego przez króla Kazimierza Wielkiego i tak niekorzystny.

- Ci wszyscy z Metropolią Bydgoską na czele co mówią, że nie chcą współpracy z Toruniem nie chcą dodatkowych pieniędzy – krytykował działaczy społecznych na antenie TVP Bydgoszcz poseł Paweł Olszewski.

 

Zdanie krytyczne w sprawie tworzenia ZIT bydgosko-toruńskiego wyraziło już oficjalnie wspomniane przez posła Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska. Oficjalnego stanowiska nie wydało co prawda w ostatnim czasie Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, ale na wtorkowym spotkaniu noworocznym członkowie zarządu w rozmowach kuluarowych mówili zdecydowanie, że jest to niekorzystne dla Bydgoszczy rozwiązanie. TMMB już wcześniej dawało do zrozumienia, że ta droga dla Bydgoszczy nie jest korzystna.

 

Obawy w Bydgoszczy są uzasadnione, oparte o to jak przez ostatnie 15 lat funkcjonowało województwo kujawsko-pomorskie, o to jak Bydgoszcz jest marginalizowana przy podziale środków unijnych.  Pojawiają się obawy, że powstanie wspólnego ZIT-u oznaczać będzie realizowanie inwestycji, które będą wzmacniać wymyśloną przez Urząd Marszałkowski metropolie bydgosko-toruńską, zamiast wspierać integrację Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Dlaczego Bydgoszcz jest gorsza od innych miast, skoro tylko nam rząd narzuca kształt ZIT? Dlaczego nie możemy go powołać ze swoimi partnerami oddolnie? – pytają społecznicy.

 

Ciężko jednak liczyć, że na te pytania odpowie bydgoszczanom prezydent Bruski, członek partii która rządzi Polską od 6 lat.  

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu