Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz90 lat fordońskiego Sokoła

90 lat fordońskiego Sokoła

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 luty 2014 19:27

W poniedziałek w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zakończyły się obchody 90-lecia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół II w Fordonie im. gen. Józefa Hallera.

Główną ideą ,,Sokoła” jest popularyzacja sportu i zdrowego trybu życia w społeczeństwie oraz propagowanie wśród członków wartości narodowych. W szczególności w okresie zaborów sokole towarzystwa miały dużą zasługę dla krzewienia polskości wśród młodych. Pierwszy polski Sokół powstał na terenie zaboru austro-węgierskiego we Lwowie w 1867 roku. Pierwsi chcieli być poznaniacy, ale władze pruskie nie wyraziły zgodę na rejestrację. Dopiero w 1884 roku powstał pierwszy Sokół na terenie zaboru niemieckiego w Inowrocławiu, na Kujawach. Dwa lata później towarzystwa gimnastyczne powołano także w Poznaniu i Bydgoszczy.

 

W Fordonie, który wówczas był niezależnym od Bydgoszczy miastem, Sokół powstał w grudniu 1893 roku, a jego założycielem był lekarz, żołnierz AK  - Stefan Buxakowski.

 

Fordońscy Sokoli działają do dzisiaj, chociażby uczestnicząc co roku w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

W poniedziałek działający w Sokole dr Andrzej Bogucki wygłosił prelekcje poświęcone historii fordońskiej organizacji. Prezydenta Bydgoszczy reprezentował radny Lech Zagłoba – Zygler. 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu