Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwięto niepodległości po bydgosku

Święto niepodległości po bydgosku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 11 listopad 2014 18:43

Był czas na radosne świętowanie, ale także na refleksję i przypomnienie, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze i należy o nią wciąż zabiegać. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy były na pewno wyjątkowe, gdyż starówka naszego miasta jakby cofnęła się w czasie.

 

Oficjalne obchody państwowe odbywały się na Placu Wolności. Po uroczystej eucharystii bydgoszczanie zebrali się na placu, aby oddać hołd wszystkim, którzy o tę niepodległość walczyli. Przypominano jednak także o niespokojnej sytuacji za wschodnią granicą i o potrzebie gotowości do obrony naszej ojczyzny, jeżeli przyszła by taka pora.

 

- Kto nie wyciąga wniosków z przeszłości, skazany jest na jej powtarzanie – przypominał wicemarszałek naszego województwa Edward Hartwich, nawiązując do tego, że mimo, iż w 1918 roku Polska wolność odzyskała, to po inwazji Hitlera i Stalina ją na długie lata utraciła – Nie ulegajmy obcym interesom i wpływom. Kształtujmy nasze niepodległe państwo według własnych wyobrażeń, naszych marzeń i tęsknot. Bądźmy dumni z naszej polskości i ufajmy, że wykorzystany wszystkie szansę, zapewniając dobrą przyszłość sobie i kolejnym pokoleniom – kontynuował marszałek.

 

O dążeniach Polaków do wolności w okresie PRL mówił natomiast prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

 

Równolegle na Starym Rynku i bydgoskiej starówce odbywały się obywatelskie obchody, które zorganizowano z inicjatywy Bydgoskiej Organizacji Turystycznej. Budynek Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej im. Witolda Bełzy udekorowany był we flagi z orłem białym z okresu Powstania Wielkopolskiego. Usłyszeć można było z niego przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego z grudnia 1918 roku w Poznaniu, gdy niedługo po tym rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie, które dało wolność naszemu regionowi. Przypominano w ten sposób bydgoszczanom, że od 11 listopada Polacy w naszym mieście musieli przejść jeszcze długą drogę do wolności.

 

W trakcie licznych wydarzeń towarzyszących upamiętniono osoby, które o polskość dla Bydgoszczy walczyli – m.in. dr Jana Biziela i redaktora Jana Teskę. Ulicę Długą patrolowali żołnierze z tamtego okresu oraz ułani. Odbywał się też ruch dorożek.

 

 

Po zakończeniu uroczystości na Placu Wolności doszło do małego incydentu. Kibice Zawiszy wznieśli okrzyki – Gnębicie dzieci – pod adresem prezydenta Bruskiego, który szybko opuścił plac. Pozostali oficjele nie reagowali na to wydarzenie.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu