Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz pokazana w niemieckim programie o polskiej emigracji

Bydgoszcz pokazana w niemieckim programie o polskiej emigracji

Napisane przez  Ł.R. / Deutsche Welle Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 styczeń 2015 10:20

Niemieckie medium Deutsche Welle zrealizowało reportaż o 2 mln Polakach przebywających na emigracji w krajach Europy Zachodniej. W audycji pokazane jest centrum Bydgoszczy, w tym prace remontowe na moście Staromiejskim. Opowiedziana jest też historia jednej z rodzin.

Program z cyklu ,,Focus on Europe” przedstawia historię dwóch rodzin, które obrazować mają problem polskiej migracji. W Gdańsku dziadkowie wychowują wnuki, których rodzice za chlebem zmuszeni byli szukać szczęścia na zachodzie. Z kolei w Bydgoszczy wypowiada się radny Sejmiku Andrzej Walkowiak, którego syn pierw szukał perspektyw w Norwegi, a obecnie przebywa w Wielkiej Brytani.

 

-Tłumaczyłem mu synu zostań, skończ studia - wypowiada się na moście Staromiejskim Andrzej Walkowiak - Zrobił tak jak pół miliona młodych Polaków. Wyjechał, bo stwierdził, że tutaj nie będzie go stać na to, aby móc normalnie wejść w życie dorosłe.

 

Ekipa niemieckiej telewizji pokazuje postęp prac na moście Staromiejskim. Jeden z robotników przyznaje, że ma trójkę dzieci i wyżyć w Polsce jest ciężko.

 

-On wyraźnie akcentował – ja muszę tam wyjechać, bo w przyszłości będziecie potrzebowali mojej pomocy. Mówił – nie dostaniecie emerytur, bo tu się wszystko rozwali – dodaje Walkowiak.

 


Źródło: Deutsche Welle

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sondaż na dwa tygodnie przed wyborami. Tak prognozuje się nam przyszłość Europy

    Polscy politycy emocjonują się głównie krajowymi sondażami, ale wynik polskich wyborów będzie miał zaledwie kilku procentowy wpływ na to jak będzie wyglądał układ w Parlamencie Europejskim, bowiem wybieramy jedynie 53 przedstawicieli z ponad 700. Przyjrzyjmy się zatem dzisiejszemu sondażowy Politico.

  • Kampania wyborcza między Brukselą, a Warszawą i Bydgoszczą (komentarz wyborczy)

    Za dwa tygodnie będziemy wybierać 53 przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim, a może lepiej napisać, że blisko pół miliarda europejczyków wybierze swoich 720 przedstawicieli. Kampania wyborcza trwa bowiem na całym kontynencie, choć w każdym kraju jest ona inna, do tego stopnia, że można powiedzieć, że politycznie to nie jest komplementarne. Postaram się jak najkrócej pokazać czym polska kampania różni się od tej ogólnoeuropejskiej oraz na przykładach w różnych państwach UE.

Wiadomości z regionu