Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie wydawnictwa podziemne w stanie wojennym (wideo)

Bydgoskie wydawnictwa podziemne w stanie wojennym (wideo)

Napisane przez  Ł.R. / A.S. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 grudzień 2012 12:52

W okresie stanu wojennego na terenie Bydgoszczy w konspiracji wydawanych było kilka tytułów podziemnych gazet. O szczegółach opowiada nam jeden z wydawców  - radny Stefan Pastuszewski.

 

,,Informator Bydgoski” oraz ,,Bydgoski podziemny serwis informacyjny Solidarności” to zdaniem Stefana Pastuszewskiego najpopularniejsze tytuły okresu stanu wojennego.

 

Nie było wtedy takiej techniki jak dzisiaj. Więc tekst przygotowywany był na zwykłej maszynie komputerowej, a potem przenoszony na powielacz – wyjaśnia nam Pastuszewski, drugą ze stosowanych metod był ,,sitodruk” który wymagał już posiadania bardziej specjalistycznych narzędzi.

 

W gazetach po za głównymi informacjami podawane były nazwiska agentów SB, numery rejestracyjne pojazdów którymi jeździli,  czasopisma wzywały także obywateli do udziału w manifestacjach. Na łamach gazet pojawiały się także informacje o audycjach podziemnego radia Solidarności.

 

Za kolportowanie czasopism o treściach zagrażających ustrojowi groziły sankcje karne – dodaje Pastuszewski. Wiele osób zostało skazanych za drukowanie i kolportaż zakazanych gazet.

 

Więcej w materiale wideo.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu