Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKompromis Kłopotka pozwoli wygrać Bydgoszczy i Toruniowi szkolnictwo medyczne?

Kompromis Kłopotka pozwoli wygrać Bydgoszczy i Toruniowi szkolnictwo medyczne?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 kwiecień 2016 22:19

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszym procedowaniem inicjatywy obywatelskiej zakładającej utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jednoznaczne stanowisko zaprezentował jednak tylko klub Polskiego Stronnictwa Ludowego (obecnie najmniejszy w parlamencie). Poseł Eugeniusz Kłopotek uważa, że na kompromisie zyskałby Toruń i zyskałaby Bydgoszcz.

 

- Po indywidualnych rozmowach z posłami nie tylko z mojego klubu, uzyskanie takiego jednoznacznego werdyktu, że tworzymy Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy i Toruń zostaje pozbawiony czegokolwiek po prostu nie przejdzie – ocenia pragmatycznie poseł Eugeniusz Kłopotek.

 

- Jedynym kompromisowym rozwiązaniem jest teraz, aby usiąść razem do stołu, władze rządowe, władze samorządowe województwa, władze uniwersyteckie, władze miasta i wypracować kompromis, również w toku prac parlamentarnych – dodaje parlamentarzysta - Skoro w polityce zdrowotnej naszego państwa cały czas mówimy o zwiększeniu liczby studentów kształcących się na kierunkach medycznych, to nic nie stałoby na przeszkodzie, aby w Toruniu przy UMK utworzyć wydział lekarski, a w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum aby powstał Uniwersytet Medyczny, który zacząłby nawiązywać bliższą niż do tej pory współpracę z dwoma pozostałymi uczelniami państwowymi w Bydgoszczy.

 

Eugeniusz Kłopotek ma tutaj na myśli UKW i UTP - Być może kiedyś w przyszłości dojdzie do sytuacji takiej, że na bazie tej uczelni pozostanie jeden silny Uniwersytet Bydgoski.

 

Poseł zapytany przez nas, czy jego wypowiedzi można potraktować jako stanowisko całego klubu, potwierdził - Można to tak w ten sposób odebrać, bo w ten sposób rozmawiałem w klubie zarówno z prezesem oraz moim kolegą parlamentarzystą Zbyszkiem Sosnowskim z Torunia i to by było najlepsze rozwiązanie.

 

Zdaniem radnego wojewódzkiego prof. Macieja Świątkowskiego, zarazem pracownika Collegium Medicum, który przysłuchiwał się debacie w Sejmie, dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika taki kompromis wbrew pozorom jest bardzo potrzebny, gdyż za jakiś czas zacznie brakować pracy dla naukowców chociażby z dziedziny chemii. Utworzenie wydziału lekarskiego w Toruniu z kolei zaangażowałoby ich.

 

Kompromis wymagał będzie jednak zgody na utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. I choć zarówno Toruń oraz służba zdrowia mogłyby na tym dużo zyskać, to dla toruńskich polityków może to oznaczać klęskę prestiżową. Dużo zależeć będzie zatem od tego, czy będą potrafili spojrzeć na problem bardziej pragmatycznie.

 

Szerzej o debacie w Sejmie =-Daleka droga przed nami w przekonywaniu do Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu