Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 styczeń 2013 09:02

Mamy nadzieje, że w dniu 21 finału WOŚP znajdą Państwo uwagę na zapoznanie się z najciekawszymi wydarzeniami, o których pisaliśmy w styczniu 2010 roku.

Ryszard Czarnecki podsumował pół roku

Mam 16 wystąpień, najwięcej z pośród posłów Prawa i Sprawiedliwości, co daje mi czwarte miejsce w klasyfikacji polskich europosłów - chwalił się 10 stycznia 2010 roku na konferencji prasowej w Bydgoszczy europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Było to podsumowanie pierwszych 6 miesięcy nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Od tego czasu w Bydgoszczy odbyło się z konferencji prasowych z udziałem europosła w liczbie, którą można by policzyć na palcach jednej ręki.

 

Noworoczne spotkanie TMMB

Na początku stycznia tradycyjnie spotkanie noworoczno-opłatkowe zorganizowało dla swoich członków, najstarsze bydgoskie stowarzyszenie – Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Po raz drugi tradycja została jednak złamana w kwestii lokalizacji, gdyż opłatek zorganizowano w Operze Nova. Wcześniej TMMB spotykało się w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza. Zgody na to nie wyraził jednak ówczesny prezydent Konstanty Dombrowicz. Rok później, już po wyborach samorządowych miłośnicy Bydgoszczy mogli wrócić do ratusza.

Konkurs na nazwę trasy uniwersyteckiej

 

Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz ogłosił konkurs dla bydgoszczan, na nazwę mostu łączącego ulicę Ogińskiego z Wojska Polskiego. Kwestią sporną był fakt, że nazewnictwem obiektów zajmuje się Rada Miasta a nie prezydent. Z tego powodu pojawiły się zarzuty, że jest to zabieg czysto propagandowy. Nagroda w konkursie miał być darmowy roczny bilet w komunikacji publicznej.

 

Mimo deklaracji konkursowej, jak się okazało nie zdecydował on o nazewnictwie niewybudowanego jeszcze mostu. W kwietniu 2010 roku w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej, w której zginął między innymi prezydent RP Lech Kaczyński. Włodarz Bydgoszczy jeszcze przed uroczystością pogrzebową zwołał posiedzenie Rady Miasta, na którym radni uchwalili na jego wniosek śp. Lecha Kaczyńskiego jako patrona tego obiektu.

 

Czy były prezydent będzie patronem tego obiektu nie wiadomo, gdyż coraz większa rzesza radnych jest zdania, że uchwała z kwietnia 2010 była przyjęta pod wpływem emocji i zapowiadają zmianę nazwy.

 

Atak zimy

W tym okresie mieliśmy do czynienia także z dość konkretnym atakiem zimy, który zaskoczył drogowców. W mieście pojawiły się gigantyczne korki, tramwaje ulegały wykolejeniom. Licznym opóźnieniom ulegały także pociągi.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu