Jesteś tutaj: HomeInowrocławSąd wyznaczył termin rozprawy, która może rozstrzygnąć raz na zawsze spór o Alejnika

Sąd wyznaczył termin rozprawy, która może rozstrzygnąć raz na zawsze spór o Alejnika

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 12 kwiecień 2022 14:34
Sąd wyznaczył termin rozprawy, która może rozstrzygnąć raz na zawsze spór o Alejnika Fot: UM Inowrocław

W listopadzie 2020 roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił wydać zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnikowa w Inowrocławiu na ulicę honorowego obywatela tego miasta Tadeusza Chęsego. Rada Miejska w Inowrocławiu to działanie zaskarżyła, już półtora roku trwa spór o tę ulicę, który wciąż nie został rozstrzygnięty.

Zdaniem wojewody postać radzieckiego czołgisty Alejnikowa, który zginął w czasie walk o Inowrocław z nazistami, propaguje ustrój komunistyczny, dlatego powinna zostać zdekomunizowana.

 

W marcu ubiegłego roku do sprawy odniósł się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, który stwierdził - Nie symbolizują komunizmu nazwy, które w odbiorze społecznym nie są kojarzone w ogóle z komunizmem. Stanowisko Skarżącej, że nazwa ulicy Iwana Alejnika nie kojarzy się mieszkańcom Inowrocławia jednoznacznie z komunizmem nie zostało przez organ skutecznie zakwestionowane, a dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy.

 

WSA zarządzenie zastępcze wojewody uchylił opowiadając się za przywróceniem patronatu Alejnika. Wojewoda odwołał się od tego wyroku, czyli wciąż nie jest on prawomocny, a zatem obowiązująca nazwa do dzisiaj to ulica Tadeusza Chęsego. Ostatecznie spór ten ma rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Dopiero niedawno NSA wyznaczyło termin rozprawy – na 25 maja br. Być może tego dnia, jeżeli sąd nie odroczy postępowania w czasie, ten spór zostanie rozstrzygnięty raz na zawsze

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu