Jesteś tutaj: HomeInowrocławZ Inowrocławia wychodzi głos o trudnej sytuacji szpitali powiatowych

Z Inowrocławia wychodzi głos o trudnej sytuacji szpitali powiatowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 21 marzec 2023 08:17
Z Inowrocławia wychodzi głos o trudnej sytuacji szpitali powiatowych Fot: Ki24.info

Wielokrotnie pisaliśmy o trudnej sytuacji finansowej Szpitala Wielospecjalistycznego w Inowrocławiu, który w ostatnich latach notuje straty. Ostatnio wskazywaliśmy, że zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej może ona powodować nawet zagrożenie dla finansów Powiatu Inowrocławskiego, który jest organem prowadzącym dla szpitala. W ubiegłym tygodniu w Inowrocławiu obradował Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Związek Powiatów Polskich.

Problem z finansami szpitali powiatowych ma więcej powiatów, dlatego starostowie wraz z przedstawicielami swoich szpitali próbowali znaleźć rozwiązanie. Za główną przyczynę pogarszającej się kondycji szpitali wskazuje się jednak inflację, za którą nie idzie w parze szybka zmiana taryf wyceny świadczeń przez NFZ.

- Szpitale powiatowe w Polsce znajdują się w tragicznym położeniu, z jednej strony są jedynymi szpitalami dla mieszkańców powiatów, z drugiej zaś zmagają się z narastającym problemem nierentowności świadczeń medycznych i wzrastającym zadłużeniem finansowym. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt niska wycena świadczonych usług medycznych, nieadekwatna do kosztów ich świadczenia. Poważnym problemem dla prawidłowego funkcjonowania placówek jest także inflacja na poziomie 17%, będąca obciążeniem dla wielu sektorów gospodarki oraz służby zdrowia – zapisano w konkluzjach z inowrocławskiego spotkania - Podmioty lecznicze nie są w stanie poradzić sobie z rozwiązaniem tej bardzo trudnej sytuacji oraz rosnącym zadłużeniem. W celu zapewnienia konstytucyjnego prawa do ochrony życia i zdrowia, Rząd RP winien natychmiast pomóc szpitalom, gdyż nie będą w stanie zaspokajać potrzeb naszego społeczeństwa w realizacji swej działalności statutowej i utrzymywania dostępności, chociażby na dotychczasowym poziomie.

 

Główne postulaty do rządu jakie wyartykułowano to konieczność zaangażowania państwa w restrukturyzacje zadłużenia szpitali oraz podkreślana konieczność zwiększenia wyceny świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu