Jesteś tutaj: HomeInowrocławZdaniem MSWiA prawo pozwalało na odwołanie Marka Słabińskiego

Zdaniem MSWiA prawo pozwalało na odwołanie Marka Słabińskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 15 luty 2024 15:15

22 grudnia funkcję pełniącego obowiązki prezydenta Inowrocławia przestał pełnił Marek Słabiński, zadanie to powierzono natomiast Wojciechowi Piniewskiemu. Słabiński uważa, że został odwołany nielegalnie, bowiem nie przewidują tego przepisy prawa. Musiało minąć półtora miesiąca, aby stanowisko w tej sprawie zabrało MSWiA.

Jeszcze 22 grudnia z interpelacją do premiera zwrócił się poseł Łukasz Schreiber, który wyraził wątpliwość wobec decyzji premiera Donalda Tuska o odwołaniu Marka Słabińskiego, a jednocześnie projektu ustawy autorstwa Polski2050, który miałby literalnie wpisać do polskiego porządku prawnego podstawę prawną pozwalającą na odwołanie, wcześniej powołanego pełniącego obowiązki prezydenta.

 

- Propozycje zawarte w przedmiotowym projekcie ustawy mają na celu doprecyzowanie i potwierdzenie ugruntowanej od wielu lat praktyki, która stanowi o możliwości odwołania osoby powołanej przez Prezesa Rady Ministrów do pełnienia funkcji organu (organów) jednostki samorządu terytorialnego. W związku z powyższym rozwiązania zaproponowane przez projektodawców, dążące do doprecyzowania kompetencji Prezesa Rady Ministrów w przedmiotowym zakresie, zasługują na poparcie – ocenia wiceminister Tomasz Szymański z MSWiA - Należy podkreślić, że art. 28f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym jest przepisem kompetencyjnym, który determinuje ramy czasowe, w których jest możliwe pełnienie funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez osobę wskazaną przez Prezesa Rady Ministrów. Z brzmienia przywołanego przepisu prawa nie można wywodzić twierdzenia o nieusuwalności osoby wskazanej w okresie od wyznaczenia do objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Warto zauważyć, że co do reguły de facto, organ, który powołuje/wyznacza posiada również kompetencje do odwołania.

 

Taka jest interpretacja przepisów prawa przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Marek Słabiński opierając się o opinie radcy prawnego Wojciecha Chmielewskiego uważa, że prawo nie pozwalało premierowi na jego skuteczne odwołanie. Ten spór mógłby rozstrzygnąć sąd – według naszej wiedzy nie toczy się jednak w tej sprawie żadne postępowanie, nikt też nie podważa decyzji wydawanych przez Wojciecha Piniewskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu