,,Polacy nie chcą walczyć za Banderę”, ,,w Polsce narasta ruch protestacyjny”, ,,w Bydgoszczy protestowano przeciwko NATO” - to tylko kilka zwrotów jakie od weekendu pojawiają się w rosyjskojęzycznych publikacjach. Takie treści propaguje rosyjska propaganda sugerując, że w Bydgoszczy odbyły się jakieś większe protesty. W praktyce w sobotę odbył się liczący około 200 osób więc środowisk kamrackich. Jak widać okazał się on doskonałą pożywką na potrzeby rosyjskiej propagandy.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
W dzisiejszym wydaniu Przeglądu zagranicznego zaprosimy was na front ukraiński z Radosławem Sikorskim w ramach pewnej akcji pomocowej. Głównym tematem będzie jednak chińska technologia i obawy europejskich polityków co do jej szpiegowskiego wykorzystania.
Most przez Wisłę w Grudziądzu składa się z 11 przęseł i liczy prawie 1,1 km długości, jego częścią jest linia kolejowa (nr 208). PKP PLK rozpoczyna inwestycje warte 40 mln zł, ma się zwiększyć prędkość pociągów, ale najprawdopodobniej przynajmniej do grudnia nie przejedzie po moście żaden pociąg.
Zanim ruszy budowa fundamentów pod czwarty krąg Opery Nova archeolodzy muszą przeprowadzić badania podłoża. Do końca prac jeszcze trochę czasu, ale odkopanie fundamentów dawnej infrastruktury pruskiej jest na pewno czymś ciekawym.
W nocy z piątku na sobotę wspólne działania Straży Rybackiej i Policji pozwoliły złapać na gorącym uczynku trzech mężczyzn, którzy początkowo liczyli, że uda im się uciec. Dokonali oni nielegalnego połowu ponad 100 kg ryb, grozi im kara 2 lat więzienia.
W czerwcu przedstawiliśmy przebieg zgromadzenia przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego, gdzie środowiska tzw. kamrackie zorganizowały więc na którym jak wskazaliśmy doszło do ,,szczucia na Ukraińców”, pojawiały się też zwroty antysemickie. Temat poruszyła też m.in. Gazeta Wyborcza, ale nie brakowało głosów (co prawda niewielu), że nasza ocena nierzetelnie odnosi się do oceny wiecu – czyli faktycznie jego negatywnej oceny w kontekście uderzania w prawa chociażby uchodźców.
W połowie lutego powołując się na ukraińskie media poinformowaliśmy, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) zatrzymała 46-latka, który miał się dopuścić sabotażu na terenie Rosji podpalając dwie szafy sygnalizacyjne. Zdaniem FSB mężczyznę zrekrutowały w Bydgoszczy polskie i łotewskie służby. Ta wiadomość w rosyjskojęzycznych mediach poszła w świat, od połowy lutego ukazały się bowiem dziesiątki publikacji.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.
Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.