W środę Kapituła ,,Bydgoskich Autografów” wybrała osoby, które zostaną wyróżnione w wyjątkowym miejscu przy ulicy Dlugiej. Są to: Krystyna Gawek, Marek Chełminiak oraz prof. Roman Ossowski. Pierwsze autografy przy Długiej odsłonięto w 2007 roku, co roku liczba uhonorowanych się zwiększa, dzisiaj możemy mówić już o dziesiątkach. Jesienią do tego grona dołączą wymienione wyżej nazwiska.
90. lat temu oddano do użytku Magistralę Węglową, jej budowa była odpowiedzią na wojnę celną z Niemcami, Polska postawiła bowiem na eksport morski przez port w Gdyni. Zbudowana wówczas infrastruktura do dzisiaj odgrywa kluczową rolę, od kilku lat mówi się o modernizacji linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz z Gdynią, czyli dawnej magistrali węglowej. Już wiemy jednak, że nie na wszystkich odcinkach uda się dochować termin 2027 roku.
Historia ta zaczęła się jeszcze zanim Trybunał Konstytucyjny orzekł o zakazie aborcji eugenicznej. Małgorzata z powodu wad płodu została skierowana na usuniecie ciąży, lekarz będący wojewódzkim konsultantem w dziedzinie perinatologii odmówił tego, zdaniem kandydującej do Sejmu Joanny Czerskiej-Thomas, wiceprzewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy był wobec kobiety chamski. Małgorzata o wyciągnięcie konsekwencji wobec lekarza walczy przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej.
W okręgu inowrocławskim, który obejmuje południowo-zachodnią część województwa kujawsko-pomorskiego, a także powiat sępoleński wyborcy mają do wyboru pięciu kandydatów na senatorów. Główny bój toczy się wokół starcia prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem. Kilka dni temu na konferencji prasowej swój manifest wygłosił Sławomir Szeliga, były wicestarosta, popierany przez komitet Bezpartyjnych Samorządowców.
W piątek Komisja Rewizyjna Rady Miasta Bydgoszczy przyjęła stanowisko, w którym rekomenduje Radzie Miasta poparcie na posiedzeniu plenarnym stanowiska, w którym bydgoski samorząd poprze starania polskiego rządu mające wymusić na rządzie Republiki Federalnej Niemiec wypłatę Polsce reparacji wojennych, których część miałaby trafić do Bydgoszczy. Komisja wnioskuje również do prezydenta Bydgoszczy, aby rozpoczął szacowanie strat jakie w wyniku II wojny światowej poniosła Bydgoszcz.
Dzieci są zawsze najbardziej narażone na skutki konfliktów zbrojnych, stąd też wspieranie tej grupy jest niezwykle ważne w czasie wojny. Szpital dziecięcy w Krzemieńczuku – mieście partnerskim Bydgoszczy – otrzymał z Bydgoszczy ważne dary.
Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.
W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.
Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.
Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.