Jesteś tutaj: HomeKruszwica,,Oto Matka Twoja” - droga krzyżowa oczami Maryi. Skrót filmowy Misterium

,,Oto Matka Twoja” - droga krzyżowa oczami Maryi. Skrót filmowy Misterium

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 03 kwiecień 2023 20:25
,,Oto Matka Twoja” - droga krzyżowa oczami Maryi. Skrót filmowy Misterium Fot: Przemysław Bohonos

W Niedzielę Palmową w kruszwickim amfiteatrze, po przerwie spowodowanej pandemią, zaprezentowano X. Misterium Męki Pańskiej, które wpisuje się w polską tradycję. Jak mówił obecny na miejscu bp. Radosław Orchowicz, to nie było przedstawienie, ale możliwość uczestnictwa w pewnej formie w wydarzeniach zapisanych w Ewangeliach.

 

To też się tak działo, bowiem byliśmy świadkami prowadzenia, pojmanego Jezusa Chrystusa schodami amfiteatru, tuż przy samych widzach, co sprawiało, że wydarzenie działo się bardzo blisko nich.

 

 

Hasło tegorocznego misterium to ,,Oto Matka Twoja”, jest to nawiązanie do Matki Bożej, scenariusz opierał się na pokazaniu Wielkiego Tygodnia jej oczami, od momentu zapowiedzi ze strony Chrystusa, że czekają go cierpienia, przez pojmanie i w końcu do znamiennej sceny pod krzyżem, gdy Matka Boża, zdaniem autorów scenariusza miałaby powiedzieć: Uznałam za swe dzieci wszystkich synów bożych, wszystkich braci Jezusa. Ta myśl tworzy jeden z głównych dogmatów wiary katolickiej.

 

 

 

 

Biskup Orchowicz na zakończenie nazwał Matkę Bożą współautorką odkupienia świata.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu