W piątek po godzinie 10:00 bydgoszczanie właściwie zdominowali salę obrad polskiego parlamentu. Zarówno w ławach sejmowych, jak i na galerii, gdzie przebywało kilkadziesiąt osób – samorządowcy oraz działacze organizacji społecznych. Powodem wizyty było I czytanie inicjatywy obywatelskiej w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.
Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszym procedowaniem inicjatywy obywatelskiej zakładającej utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Jednoznaczne stanowisko zaprezentował jednak tylko klub Polskiego Stronnictwa Ludowego (obecnie najmniejszy w parlamencie). Poseł Eugeniusz Kłopotek uważa, że na kompromisie zyskałby Toruń i zyskałaby Bydgoszcz.
W piłkarskich derbach Pomorza i Kujaw piłkarze Zawiszy Bydgoszcz tylko zremisowali z Olimpią Grudziądz 1:1.
Po zaskakującym wyrzuceniu z Prawa i Sprawiedliwości dwójki radnych z Inowrocławia (do dzisiaj publicznie nie przedstawiono powodów tej decyzji), inowrocławskie struktury partii mają już nową przewodniczącą. Katarzyna Śmiełowska należy do ludzi posła Tomasza Latosa. Nie można wykluczać że zmiana w kierownictwie lokalnego PiS pozwoli zbliżyć się do koalicji PO – Solidarna Polska w Radzie Miasta, którą stanowczo krytykował poprzedni przewodniczący Jerzy Gawęda.
Za nami prezentacja obywatelskiego projektu inicjatywy obywatelskiej utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy oraz debata klubowa nad nim. Za inicjatywą popartą przez ponad 160 tys. mieszkańców opowiedzieli się przedstawiciele klubów PSL i Kukiz15. Pozostałe kluby nie chciały zabierać jednoznacznego stanowiska, za to jest consensus co do tego, iż projekt powinien być dalej procedowany w komisjach sejmowych.
W środę wielkopolskie media rozpisały się na temat aresztowania byłego szkoleniowca grup młodzieżowych w klubie WKS Zawisza Bydgoszcz SA Aleksieja T. Już podczas pracy Ukraińca w Bydgoszczy jego funkcjonowanie budziło kontrowersje, ale problematyka młodzieżowej piłki nożnej nie specjalnie martwiła lokalne media i samorządowców – trochę mieliśmy do czynienia z cichym przyzwoleniem.
Postulat taki od dobrego roku prezentuje radna Grażyna Szabelska. Początkowo prezydent Rafał Bruski podchodził do niego sceptycznie, ale nowa sytuacja sprawia, iż ratusz spogląda bardziej życzliwie. Bydgoski samorząd będzie miał jednak związane ręce, jeżeli woli współpracy nie wyrazi lokalne środowisko akademickie rozsiane na kilku uczelniach.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?