TMMB: Rola Zarządu Województwa jest przynajmniej dziwna

To się w głowie nie mieści! – to tytuł komentarza Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy do wystąpienia prorektora ds. Collegium Medicum na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, który poinformował o patowej sytuacji, która uniemożliwia powstanie nowych wydziałów uczelni medycznej przy ulicy Dworcowej.

Komentarz prezesa TMMB Jerzego Derendy:

Cieszyliśmy się, że w Bydgoszczy powstanie Wydział Stomatologii Collegium Medicum UMK. Kiedy miasto podarowało na ten cel jeden ze swoich najpiękniejszych zabytkowych obiektów byłej Królewskiej Dyrekcji Kolei przy ul. Dworcowej 63, wydawało się, że tylko patrzeć, jak wydział zostanie otwarty.

 

Potem zapadła cisza. Aż napłynął niepokojący sygnał, że budynek wymaga kosztownego remontu, a CM UMK nie może wystąpić o przyznanie funduszy unijnych, bo… nie jest jedynym właścicielem budynku. W grę wchodzi jeszcze Województwo, a Centrum Medyczne „Nad Brdą” korzysta z części pomieszczeń. Ba, w 2014 roku, a więc w rok po darowiźnie dla CM UMK, centrum jako spółka pracownicza skorzystała z prawa pierwokupu i jest współwłaścicielem gmachu. Tymczasem o środki unijne można występować tylko wtedy, gdy jest jeden właściciel nieruchomości.

 

W tym wszystkim co najmniej dziwna i niezrozumiała jest rola Zarządu Województwa i rozmaitych kruczków prawnych, które uniemożliwiają powstanie Wydziału Stomatologii w Bydgoszczy. Ale przecież o tym wiemy od lat wszyscy. Dlaczego zatem nie pilotujemy takich spraw szczególnie starannie? Dlaczego nie patrzymy na ręce, tym którzy usiłują wynajdować haki ze szkodą dla Bydgoszczy? Jak to się dzieje, że ważny wniosek w Sejmiku Samorządowym przepada tylko dlatego, że został zgłoszony ustnie, a nie na piśmie? Jak to się dzieje, że dokonując darowizny miasto bezradnie przyznaje się, że „nie wiedziało o skomplikowanej własności budynku przy ul. Dworcowej 63”. To po prostu w głowie się nie mieści.

 

CM „Nad Brdą” trzeba pilnie wyprowadzić, a gmach wyremontować. To test sprawności organizacyjnej Zarządu Województwa i Bydgoszczy.

 

Więcej o sytuacji CM UMK – Collegium Medicum rozważa zwrot dawnej dyrekcji kolejowej.