W 1325 roku książę Przemysł Inowrocławski nadał Solcowi Kujawskiemu prawa miejskie, jest to zatem jedno z najstarszych miast w kujawsko-pomorskim, starsze od Bydgoszczy. Dzieje Solca mocno związane były z Wisłą, przez wieki słynął on z handlu wiślanego. Z tego też powodu przy okazji trwających od kilku dni obchodów 700-lecia miasta, nie mogło zabraknąć tego elementu.
W niedzielne południe na wysokości przystani w Solcu Kujawskim spotkały się dwie łodzie – jedna wypłynęła z Fordonu, druga z Torunia, w dużej mierze z przewodnikami turystycznymi, którzy następnie brali udział w niedzielnych uroczystościach. Rejs zorganizowano w ramach projektu Wiślane Wici organizowanego przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną oraz Nadwiślańską Organizację Turystyczną w ramach projektu Wiślane Wici finansowanego przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną. Być może to wydarzenie sprawi, że w przyszłości będzie funkcjonować turystyka wiślana między Bydgoszczą, Solcem Kujawskim i Toruniem.
– Chodzi o popularyzację dziedzictwa turystycznego związanego z rzeką, z popularyzacją miast nadwiślańskich, a dzisiaj przypominamy o niezwykłej historii miasta Solec Kujawski – wyjaśnia Marcin Karasiński, który przypłynął z Torunia łodzią Copernicus – Spotkanie było bardzo emocjonujące, dwie grupy przewodników wymieniły pozdrowienia na królowej polskich rzek – opisuje spotkanie Copernicusa z łodzią Wiślana bydgoskiego armatora łodzi turystycznych Tomasza Błaszkiewicza – Chcemy promować rzekę Wisłę. Trasa z Bydgoszczy do Solca jest malownicza. Chcemy dążyć do tego, aby te rejsy odbywały się regularnie.
Na pokładzie Copernicusa znalazł się ornitolog Maciej Nielipowicz, który opowiada, że w trakcie tego rejsu można było zaobserwować wiele ciekawych ptaków – Maj to jest okres kiedy sezon lęgowy ptaków wchodzi w fazę intensywną. Ptaki są już na gniazdach, trzymają się stałych miejsc. Na tym niedługim odcinku widzieliśmy masę ptaków – widzieliśmy bardo dużo bielików, chyba 12 osobników. Widzieliśmy rybitwy – zwyczajną rzeczną, czarną, były też miejsca gdzie pojawiały się takie ptaki jak tracze.
Można powiedzieć, że pierwszy krok w kierunku powrotu Solca Kujawskiego do historycznego kierunku wiślanego właśnie został wykonany.