Krajobraz wyborczy Krajny i Pałuk. W liczbach wygrał Trzaskowski, ale obszarowo dominował Nawrocki

Krajobraz wyborczy Krajny i Pałuk. W liczbach wygrał Trzaskowski, ale obszarowo dominował Nawrocki
Tak głosował powiat nakielski. Na czerwono za R. Trzaskowskim, niebiesko K. Nawrockim. Opracowanie własne

W powiatach sępoleńskim, nakielskim i żnińskim wygrywał Rafał Trzaskowski, ale zdecydowały o tym największe ośrodki, bo na 15 gmin tworzących te powiaty aż w 9 wygrywał Karol Nawrocki. Przygotowaliśmy powyborcze podsumowanie – szczególnie ciekawy jest powiat sępoleński, gdzie Trzaskowski wygrał z Nawrockim o zaledwie 41 głosów. W pewnym sensie po zachodniej stronie województwa kujawsko-pomorskiego w tych trzech powiatach może się rozegrać zatem kluczowa walka w II turze.

Powiat nakielski

Pewnie wygrał w nim Rafał Trzaskowski w stosunku 33,6% do 27%, o prawie 2,6 tys. głosów. Kluczową rolę odegrał dla tego wyniku odegrało Nakło nad Notecią, gdzie Trzaskowski uzyskał 38,1%, a Nawrocki niecałe 26%, co dało prezydentowi Warszawy ponad 1,8 tys. głosów zaliczki. Również ważny był Szubin ze stosunkiem 34,3% do niecałych 24%. Zupełnie inaczej głosowały już jednak Kcynia, Sadki i Mrocza. W Kcyni Nawrocki wygrał w stosunku 31,8% do 26%, w Sadkach 32,2% do 28,3%, a w Mroczy 30,2% do 28,6%. Te gminy są jednak znacznie mniej zaludnione w stosunku do Nakła i Szubina, dlatego w skali całego powiatu dominacja Trzaskowskiego jest zauważalna.

Dobre wyniki Szymona Hołowni w Nakle i Szubinie sprawiły, że w skali powiatu zajął on czwartą lokatę po Mentzenie i Braunie. Grzegorz Braun wygrywał z Hołownią natomiast w Sadkach, w Mroczy i w Kcyni, ale w skali powiatu lepiej wypadł marszałek Sejmu.

 

Powiat sępoleński i 41 głosów

Oficjalny wynik to 29,8% dla Trzaskowskiego i 29,6% dla Nawrockiego i wspomniane 41 głosów różnicy. Minimalne zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego to zasługa powiatu sępoleńskiego gdzie wygrał 33,6% do 27% Nawrockiego. W Kamieniu Krajeńskim już minimalnie wygrywał Nawrocki 28,5% do 26,4%, tak samo jak w Więcborku 31,6% do 29,6% oraz w Sośnie, gdzie przewaga Nawrockiego była największa bo 34,6% do 22,3%. Sośno to jednak najmniejsza gmina zatem tak wysokie zwycięstwo procentowe Nawrockiemu dało zaledwie 246 głosów więcej. Co ciekawe Sławomir Mentzen przegrał w Sośnie z Trzaskowskim tylko o 38 głosów. Czwarty wynik w całym powiecie uzyskiwał Braun.

Rozkład poparcia w powiecie sępoleńskim

Powiat żniński

W tym powiecie Trzaskowski wygrał pewniej niż w sępoleńskim, ale możemy mówić nadal o niewielkiej różnicy bo stosunek wyniósł 30,6% do 28,7% i było to 597 głosów. Głównym bastionem Trzaskowskiego nie był jednak największy ośrodek Żnin, ale Barcin, gdzie uzyskał 36,7% do 21,7% Karola Nawrockiego, co dało mu 959 przewagi w głosach. W Żninie Trzaskowski również wygrał, ale minimalnie bo w stosunku 30,5% i 29,7%, co dało mu niecałe 100 głosów zaliczki. Rafał Trzaskowski wygrał też w Łabiszynie w stosunku 29,4% do 27,6%,, różnica w głosach między nimi jednak też była mniejsza niż setka.

Dla Karola Nawrockiego w tym powiecie najżyczliwsza była gmina Gąsowa, gdzie wygrał 34,8% do niecałych 25%. Jest to jednak mała gmina, zatem odrobił tylko 251 głosów. W Rogowie Nawrocki uzyskał 32,7%, a Trzaskowski 25,9%. Natomiast w Janowcu Wielkopolskim 31,2% do 29,5% Trzaskowskiego.

Rozkład poparcia w powiecie żnińskim