Czy Bydgoszcz chce likwidacji filii biblioteki? Konsternacja po projekcie uchwały Zarządu Województwa

Czy Bydgoszcz chce likwidacji filii biblioteki? Konsternacja po projekcie uchwały Zarządu Województwa

Na jutrzejszej sesji Sejmik Województwa ma przyjąć zamiar likwidacji dwóch filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy – mowa o filiach nr 12 przy ulicy Ujejskiego oraz 14 przy ulicy Bohaterów Kragujewca. Zarząd Województwa w uzasadnieniu uchwały stwierdza, że jest to oczekiwanie Miasta Bydgoszczy. W ratuszu słyszymy jednak zupełnie inną narrację, chociaż nie jest ona jednoznaczna.

Po zasięgnięciu opinii Biblioteki w zakresie liczby użytkowników oraz warunków lokalowych Miasto wskazało do likwidacji

– czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Samą potrzebę likwidacji uzasadnia się spadkiem liczby czytelników i potrzebą kosztownych inwestycji w tych lokalizacjach.

Bydgoszcz formalnie stanowiska jednak nie wyraziła

Organem stanowiącym Miasta Bydgoszczy jest Rada Miasta Bydgoszczy, a ta jeszcze w tej sprawie się nie wypowiadała. Natomiast samo pojawienie się w przestrzeni medialnej informacji o takim zamiarze wywołało zaniepokojenie rad osiedlowych. Krąży natomiast w obiegu pismo, w którym wiceprezydent Iwona Waszkiewicz zgadza się na ten zamiar.

W środę dyskutowany o planach Zarządu Województwa na komisji ds. kultury Rady Miasta. Dyrektor Wydziału Kultury Radosław Chmara utrzymywał stanowisko, że formalnie Województwo z zamiarem ograniczenia liczby filii się nie zwróciło, natomiast wskazywane dwie filie miała wytypować dyrektor biblioteki jako potencjalne do zlikwidowania, gdyby była potrzeba ograniczenia zasobów lokalowych. Na sesji Rady Miasta prezydent Rafał Bruski podkreślił, że bez zgody Rady Miasta nie dojdzie do zmiany statutu i filie nie zostaną zlikwidowane. Zatem jeżeli Sejmik Województwa podejmie jutro tę uchwałę, to do tematu będzie musiała ustosunkować się Rada Miasta.

torty
Więcej informacji po kliknięciu w link

Wśród pracowników biblioteki panuje przekonanie, że likwidacja tych filii jest przesądzona. Sporo bydgoskich radnych sygnalizuje, że zamierzają walczyć o utrzymanie dotychczasowej struktury.

W kuluarach mówi się natomiast, że cała ta sytuacja to element negocjacji o przyszłość biblioteki. Jest to instytucja w części wojewódzka, które ma większa decyzyjność, a w części miejska. Obecnie główną siedzibę utrzymuje Województwo, a filie Miasto Bydgoszcz. Obecnie trwają negocjacje co do przyszłości funkcjonowania biblioteki, czego jutrzejsza uchwała może być częścią.

Województwo na razie wycofało się z planów rozbudowy

W tym roku powinny trwać prace w ramach dużej rozbudowy głównej siedziby przy Starym Rynku za środki unijne. Kilka miesięcy temu Województwo się z tych planów wycofało wskazując na potrzebę zainwestowania w innej lokalizacji w nową siedzibę. W tym roku ma być zlecony przetarg na opracowanie nowej koncepcji co oznacza, że prace budowlane najszybciej ruszą za kilka lat.