– Wierzymy, że silna uczelnia i silne miasto wzajemnie się potrzebują. Inspirują i napędzają. Jestem przekonany, że nadszedł czas jeszcze bliższej współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim i samorządem – mówił prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej, podczas uroczystego posiedzenia senatu uczelni, z okazji jubileuszu jej 75. lecia.
– Przez dziesięciolecia uczelnia zmieniała się odpowiadając na wyzwania swoich czasów. Powstawały nowe kierunku kształcenia, rozwijała się nowa infrastruktury, a mury uczelni opuszczały pokolenia absolwentów – mówił w uroczystej laudacji z okazji 75. lecia PBŚ prof. Adamski. Historia uczelni zaczęła się w 1951 roku, gdy powołano do życia Wieczorową Szkołę Inżynierską. Od 1974 byłą to już Akademia Techniczno-Rolnicza, a od 2006 roku Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Na 70-lecie uczelni udało się społeczności akademickiej doprowadzić do powołania pierwszej w kujawsko-pomorskim politechniki.
– Każde pokolenie naszej uczelni otrzymywało ją w pewnym stanie i każde miało obowiązek przekazywać ją następującym lepszą i silniejszą – podkreślił rektor PBŚ prof. Marek Adamski – My również mamy taki obowiązek. Jesteśmy strażnikami historii tej uczelni i architektami jej przyszłości. Za kilkadziesiąt lat ktoś stanie w tym miejscu w kolejnym jubileuszu i nie będzie oceniał tego co mówiliśmy, ale co zrobiliśmy.
Rektor mówił o planach utworzenia Centralnego Laboratorium, które miałoby na wzór zachodnich instytutów oferować najnowocześniejszy sprzęt badawczy niemal całą dobę. Domknąć ma to tez proces konsolidacji uczelni wokół kampusu w Fordonie.
Padły jednak też bardziej gorzkie słowa, w związku z trwającym przez ostatnie tygodnie konfliktem uczelni wyższych z marszałkiem województwa, który rozpoczął się od wypowiedzenia trudnych kwestii właśnie przez Politechnikę Bydgoską – W ostatnich miesiącach wiele mówiono o tym jaki jest wkład uczelni regionu w rozwój innowacyjności. Pojawiły się opinie, oceny, interpretacje – szanujemy prawo do różnych poglądów, nie damy sobie jednak wmówić, że dorobek naszych naukowców jest niewystarczający, a określone kompetencje i projekty mniej warte wsparcia niż w innych miejscach w kraju. Nie damy sobie wmówić, że kosztem regionalnych uczelni lepiej inwestować w spółkę, do której mamy ustawiać się w kolejce z pieniędzmi, aby móc realizować badania na nowoczesnym sprzęcie, bo ta aparatura powinna trafić do ośrodków akademickich w województwie.

Dostało się nie tylko marszałkowie województwa, ale też ministrom – Liczymy na wsparcie i partnerską postawę określonych decydentów nie tylko gdy odnosimy sukcesy, ale przede wszystkim wówczas gdy chcemy tworzyć warunki dla przyszłych sukcesów – podkreślał rektor – Dziwi brak zrozumienia dla tej kwestii wśród władz regionu, a także władz centralnych wobec wspólnego środowiska trzech największych uczelni naszego województwa.
Ostatnia część wypowiedzi jest odpowiedzią na wystąpienie w Sejmie wiceministra Marka Gzika 28 maja, który kwestionował, że w kujawsko-pomorskim ma miejsce spór z uczelniami, broniąc jednocześnie polityki władz województwa w kontekście Centrum Czochralskiego.
Rektor prof. Marek Adamski swoje wystąpienie zakończył podkreśleniem, że Bydgoszcz i Politechnika Bydgoska powinny bliżej ze sobą współpracować.
Elementem obchodów jubileuszu było odsłonięcie rzeźby poświęconej Janowi i Jędrzejowi Śniadeckim, patronom uczelni.

Od 2009 roku związany z lokalnymi mediami. Specjalizuje się w tematach dotyczących infrastruktury, polityki regionalnej oraz funkcjonowaniu samorządów.






