Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowy dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO

Nowy dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 lipiec 2021 08:34
Nowy dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO Fot: JFTC

Misję dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO piastuje się co do zasady trzy lata, w ubiegłą środę kierującego jednostką od lipca 2019 gen. Adama Joksa zastąpił inny polski generał Piotr Malinowski. Ma to związek z odpowiedzialnym zadaniem jakie gen. Joksowi powierzył minister obrony narodowej.

 

Kilka tygodni temu minister Mariusz Błaszczak mianował gen. Adama Joksa dowódcą V Korpusu USA Army, będącego elementem obecności wojsk amerykańskich w Europie. Do 2013 roku V Korpus USA Army stacjonował w Niemczech. W ubiegłym roku został odtworzony, powstaje obecnie wysunięte dowództwo V Korpusu USA Army w Poznaniu. Główny sztab znajduje się w Fort Knox w stanie Kentucky.

 

Polską zmianę w dowodzeniu Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO dokończy gen. bryg. Piotr Malinowski - Nie osiągniemy, jednak, wielkich efektów w pojedynkę. Dlatego musimy działać razem, jako jeden zgrany zespół. Razem, wykorzystamy nasze zalety i zdolności, i sprawimy, że efekty naszej pracy zyskają najwyższe uznanie Sojuszu. Cieszę się, że mogę być częścią tego zespół – powiedział w środę do żołnierzy, gdy obejmował funkcję nowego dowódcy. Misję na tym stanowisku będzie pełnił jednak jedynie rok, wówczas dowódcą zostanie przedstawiciel innego państwa sojuszniczego.

 

Przed przyjęciem obowiązków dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. dyw. Piotr Malinowski pełnił funkcję szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Brał udział w misji wojskowej w Iraku. W latach 2008-2011 służył w ojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji NATO w Norfolk w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie ukończył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim oraz kurs planowania dla oficerów sztabowych traktaktu północnoatlantyckiego w szkole NATO w Oberammergau.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu