Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy dane o stanie środowiska po Zachemie zostaną odtajnione?

Czy dane o stanie środowiska po Zachemie zostaną odtajnione?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 sierpień 2021 06:15

Na początku czerwca informowaliśmy, że mieszkaniec Bydgoszczy Daniel Kaszubowski wnioskując do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o ujawnienie wyników badań środowiska gruntowo-wodnego, gdzie produkowano i magazynowano dinitrotoluen, uzyskał odpowiedź odmowną. RDOŚ zasłonił się bezpieczeństwem państwa. W tej sprawie nastąpił jednak zwrot, decyzję RDOŚ podważył Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.

 

RDOŚ w decyzji odmawiającej udzielenie informacji publicznej stwierdził, że ujawnienie tych informacji może naruszyć bezpieczeństwo publiczne oraz obronność i bezpieczeństwo państwa - w tym przypadku interes bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa publicznego dominuje nad prawem do uzyskania informacji o środowisku – napisano w decyzji.

 

Daniel Kaszubowski niezadowolony z decyzji RDOŚ odwołał się do wyższej instancji GDOŚ. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził, że obronność może być przyczyną odmowy udzielenia informacji publicznej, wówczas w uzasadnieniu do takiej decyzji należy wykazać konkretne przesłanki, które mogą negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo państwa, zaś w przypadku ich braku informacja powinna być udzielona społeczeństwu.

 

Decyzja GDOŚ nakazuje RDOŚ w Bydgoszczy ponowne rozpatrzenie wniosku o informację publiczną.

 

Dinitrotoluen według klasyfikacji Unii Europejskiej uznawany jest za substancję szkodliwą dla zdrowia, mogącą wywoływać nowotwory wątroby i dróg żółciowych.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu