Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Po dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 maj 2022 07:15

Od wielu lat za sprawą Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, maj będący miesiące maryjnym, kojarzył się w Bydgoszczy z Koncertami Maryjnymi z Różą, których geneza sięga lat 20. XX wieku. Przez ostatnie dwa lata koncerty nie odbywały się w tradycyjnej formie, z uwagi na pandemię COVID-19. W tym roku TMMB w nieco skromniejszej formule swoją inicjatywę reaktywowało.

 

Geneza tych koncertów sięga odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości, czy jak my bardziej wyraziście to nazwiemy polskości, co miało miejsce w styczniu 1920 roku. W kolejnych latach regionalne chóry zbierały się w spontanicznie w Katedrze, aby dziękować Bogu za powrót do Polski. W 2010 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wróciło do tamtej inicjatywy, co roku Koncerty Maryjne z Różą zyskiwały na znaczeniu, stały się nawet wydarzeniem ogólnopolskim, bowiem jako wydarzenia towarzyszące odbywały się koncerty np. w Warszawie. Bydgoszczanie mogli natomiast niemalże codziennie po wieczornej Mszy Świętej (koncert rozpoczyna się o godzinie 18:30, niekiedy obejmuję też Mszę z godziny 18:00) posłuchać pięknego śpiewu. W praktyce te koncerty stały się swego rodzaju przeglądem lokalnych chórów.

 

Po pandemii wracamy

W tym roku odbywa się XI edycja koncertów, pod patronatem bp. Krzysztofa Włodarczyka, które która rozpoczęła się 8 maja. Koncertów jest mniej niż zwykle, ale przygotowanie inicjatywy zajmuje wiele miesięcy, a jeszcze dwa-trzy miesiące temu ciężko było powiedzieć w jakim kierunku pójdzie sytuacja epidemiczna.

 

Na inaugurację 8 maja wystąpił chór kameralny ,,Akolada”. Przed nami jeszcze 7 koncertów – kolejny odbędzie się 22 maja, zobaczymy wówczas Chór Collegium Medicum w Bydgoszczy. Dzień później wystąpi zespół wokalny ,,CANTUS PARS”.

 

Hymn koncertów maryjnych - Mater Dei Mmento Mei:

Warte obejrzenia

 • Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczą w Bydgoszczy o medale

  W ten weekend 20-22 maja odbywa się drugi z pięciu turniejów XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022, w ramach którego w Bydgoszczy o medale rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce na bydgoskim Nowym Torbydzie.

 • Kujawy ponownie szczęśliwe dla Radosława Wojtaszka

  Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

   To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

 • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

  W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu