Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Po dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 maj 2022 07:15

Od wielu lat za sprawą Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, maj będący miesiące maryjnym, kojarzył się w Bydgoszczy z Koncertami Maryjnymi z Różą, których geneza sięga lat 20. XX wieku. Przez ostatnie dwa lata koncerty nie odbywały się w tradycyjnej formie, z uwagi na pandemię COVID-19. W tym roku TMMB w nieco skromniejszej formule swoją inicjatywę reaktywowało.

 

Geneza tych koncertów sięga odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości, czy jak my bardziej wyraziście to nazwiemy polskości, co miało miejsce w styczniu 1920 roku. W kolejnych latach regionalne chóry zbierały się w spontanicznie w Katedrze, aby dziękować Bogu za powrót do Polski. W 2010 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wróciło do tamtej inicjatywy, co roku Koncerty Maryjne z Różą zyskiwały na znaczeniu, stały się nawet wydarzeniem ogólnopolskim, bowiem jako wydarzenia towarzyszące odbywały się koncerty np. w Warszawie. Bydgoszczanie mogli natomiast niemalże codziennie po wieczornej Mszy Świętej (koncert rozpoczyna się o godzinie 18:30, niekiedy obejmuję też Mszę z godziny 18:00) posłuchać pięknego śpiewu. W praktyce te koncerty stały się swego rodzaju przeglądem lokalnych chórów.

 

Po pandemii wracamy

W tym roku odbywa się XI edycja koncertów, pod patronatem bp. Krzysztofa Włodarczyka, które która rozpoczęła się 8 maja. Koncertów jest mniej niż zwykle, ale przygotowanie inicjatywy zajmuje wiele miesięcy, a jeszcze dwa-trzy miesiące temu ciężko było powiedzieć w jakim kierunku pójdzie sytuacja epidemiczna.

 

Na inaugurację 8 maja wystąpił chór kameralny ,,Akolada”. Przed nami jeszcze 7 koncertów – kolejny odbędzie się 22 maja, zobaczymy wówczas Chór Collegium Medicum w Bydgoszczy. Dzień później wystąpi zespół wokalny ,,CANTUS PARS”.

 

Hymn koncertów maryjnych - Mater Dei Mmento Mei:

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu