Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRównież Bydgoszcz nie wykorzystała możliwości programu Kolej Plus

Również Bydgoszcz nie wykorzystała możliwości programu Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 maj 2022 10:31

Od pewnego czasu trwa w naszym regionie wrzawa, że kujawsko-pomorskie zalicza się do niewielkiego grona województw, w których nie będą realizowane projekty finansowane z rządowego programu Kolej Plus. O tym jak ociągano się w dużymi projektami, bez większego wsparcia władz województwa, to wiele razy pisaliśmy. Trzeba jednak też wskazać, że program ten stwarzał też szansę do rozwoju bydgoskiej kolei metropolitalnej, z którego jednak dość szybko zrezygnowano.

Idea kolei metropolitalnej w bydgoskim ratuszu od wielu lat napotyka na opór. Co prawda widzimy, że rośnie liczba podmiejskich linii autobusowych w ramach współpracy międzygminnej, to już w sprawie kolei widać brak pomysłu, a może bardziej samej woli.

 

Latem 2020 roku, gdy prowadzony był nabór w ramach I etapu, bydgoscy społecznicy zaproponowali ratuszowi zgłoszenie projektu modernizacji linii kolejowej nr 209 na terenie Bydgoszczy. Chodziło o dobudowę drugiego toru na terenie Fordonu. Linia nr 209 łączy Bydgoszcz z Chełmżą, ale jej ponad 5 km odcinek przebiega przez Bydgoszcz. Były też koncepcje budowy nowych przystanków na linii Bydgoszcz – Inowrocław na Okolu i Wilczaku. Budowa tych przystanków i tak znajduje się jednak w planach PKP PLK w perspektywie do 2027 roku, ale szansy linii fordońskiej 209 już nie dano.

 

Trzeba też przypomnieć, że zgłoszenie inwestycji do pierwszego etapu nie wiązało się z żadnymi zobowiązaniami, pozwoliłoby to jednak przez kolejne miesiące odbyć debatę czy ta inwestycja jest potrzebna i ewentualnie opracować studium, które pozwoliłoby się znaleźć na liście rankingowej. Wzrost poziomu finansowania dla Kolej Plus, którym zajmuje się obecnie parlament sprawi, że prawie wszystkie zgłoszone projekty otrzymają dofinansowanie.

 

Program Kolej Plus zakłada, że rząd sfinansuje 85% wartości inwestycji, pozostałe 15% dołożyć mają samorządy, nie jest powiedziane, że tylko Miasto Bydgoszcz w przypadku linii nr 209, bo to przecież też ważna linia dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które również mogłoby partycypować w tym projekcie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu