Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolityk Zjednoczonej Prawicy pozytywnie o połączeniu szpitali uniwersyteckich

Polityk Zjednoczonej Prawicy pozytywnie o połączeniu szpitali uniwersyteckich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 maj 2022 06:50

W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy wsłuchując się w głosy bydgoskiego środowiska medycznego, negatywnie oceniła koncepcję połączenia szpitali Biziela i Jurasza w jeden. Główny argument jaki postawiono to obawa o utrudnienie dostępu do świadczeń dla pacjentów, co pogorszy zabezpieczenie zdrowotne Bydgoszczy. Jutro w tej sprawie poświęcona będzie dyskusja na sesji Rady Miasta.

 

Oba szpitale uniwersyteckie obecnie zarządzane są przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, na tle innych bydgoskich szpitali ich kondycja finansowa wygląda słabo. Połączenie szpitali ma poprawić finanse, ale jak czytamy w stanowisku Rady Miasta Bydgoszczy z kwietnia - Eksperci oraz osoby funkcjonujące w ochronie zdrowia przedstawiają informacje, że wpłynie to niekorzystnie na poziom ochrony zdrowia

 

Radni obawiają się, że spadnie liczba łóżek na oddziałach specjalistycznych. Niewykluczone jest też wstrzymanie rozbudowy szpitala Biziela, na który Ministerstwo Zdrowia przekazało wysokie dofinansowanie. Na jutrzejszą sesję zaproszone są władze UMK, jutro dowiemy się, czy z tego zaproszenia skorzystają.

 

Polityk twierdzi, że bydgoski samorząd ,,histeryzuje”

W tej sprawie bydgoscy posłowie pisali interpelacje, do dzisiaj Ministerstwo Zdrowia się do nich nie odniosło, stąd też oficjalnego stanowiska resortu w sprawie tego pomysłu władz UMK jeszcze nie ma. Nie czekając na to przed szereg wychodzi nowoupieczony bydgoski działacz Solidarnej Polski, tworzący obóz rządowy, były poseł Paweł Skuteki, który stanowisko Rady Miasta skomentował sformułowaniem - Typowo bydgoskie zjawisko: histeryzowanie na podstawie plotek i niepełnych informacji zamiast rzetelnej analizy i konkretnych decyzji.

 

Może to dziwić, skoro za stanowiskiem głosowali też radni PiS, formacji tworzącej z Solidarną Polską obóz Zjednoczonej Prawicy. Skutecki w tematach ochrony zdrowia zasłynął z negowania szczepień i szczucia na lekarzy, został za swoje wypowiedzi zresztą jeszcze jako poseł ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej – Kwestia zarządzania przez jednego właściciela dwoma szpitalami w jednym mieście wydaje się nieracjonalna ekonomicznie – ocenił Skutecki na antenie TVP Bydgoszcz, dla której widocznie jest ekspertem od ochrony zdrowia.

 

Poseł PiS zaniepokojony

W tej sprawie widać, że stanowisko Solidarnej Polski i Prawa i Sprawiedliwości jest rozbieżne, trzeba bowiem przyznać, że poseł Tomasz Latos, będący przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia, dość negatywnie odnosi się do pomysłu, powtarzając w publicznych wypowiedziach obawy środowiska lekarzy, że to doprowadzi do ograniczenia dostępności do świadczeń dla pacjentów z regionu

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu