Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski Budżet Obywatelski jak świętość – nie zostanie objęty oszczędnościami

Bydgoski Budżet Obywatelski jak świętość – nie zostanie objęty oszczędnościami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 czerwiec 2022 07:16

Wczoraj (1 czerwca) ruszył nabór do kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, pomimo tego, że jest to trudny czas dla finansów samorządów, oszczędności go nie dotkną, co oznacza, że bydgoszczanie zdecyduje o tym jak wydatkowane będzie w przyszłym roku prawie 16 mln zł.

W środę ruszył nabór projektów, każdy mieszkaniec może do 5 lipca zgłosić swoją propozycję inwestycji. Później nastąpi weryfikacja, a w połowie listopada ruszy głosowanie w ramach, którego mieszkańcy zdecydują jak podzielić te blisko 16 mln zł.

 

- Bydgoski Budżet Obywatelski staje się na naszych oczach jednym z ostatnich funkcjonujących jeszcze elementów samorządności – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Dlatego mimo trudnej sytuacji finansowej nie będziemy ograniczać wydatków na ten cel. Niestety duże inwestycje związane z rozbudową miejskiej infrastruktury ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów i powrót do centralnego planowania stają się uzależnione od podziału rządowych środków. Trudno nie odnieść wrażenia, że rząd nie ufa mieszkańcom polskich miast. Bydgoski Budżet Obywatelski oraz wiele innych tego typu inicjatyw to tymczasem najlepszy dowód, że Polacy wswoich małych ojczyznach sami doskonale wiedzą jakie inwestycje warto realizować. Niestety patrząc na dewastację samorządności w Polsce zaczynam obawiać się, czy obywatelskie budżety też nie zostaną wkrótce scentralizowane.

 

Tak jak w poprzedniej edycji Bydgoski Budżet Obywatelski będzie podzielony na trzy części – ok. 12 mln zł to kwoty przydzielone do poszczególnych osiedli, według liczby mieszkańców. Dodatkowo blisko 2,8 mln zł przewidziano na projekty o zasięgu ponad osiedlowym. Ostatnia część to małe projekty społeczne, których wartość nie może przekroczyć 38,6 tys. zł.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu