Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb

Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 czerwiec 2022 17:24
Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb Fot: Robert Sawicki / UMB

Jego rzeźby stały się już stałym elementem bydgoskiego krajobrazu – mowa o Michale Kubiaku, który obchodzi właśnie jubileusz 50. lecia działalności artystycznej. Prezydent Rafał Bruski z tej okazji przyznał mu Medal Prezydenta Miasta, najwyższe odznaczenie jakie może przyznać prezydent Bydgoszczy. Kilka lat temu Kubiaka uhonorowano też w Alei Bydgoskich Autografów przy ulicy Długiej.

Dzieła Michała Kubiaka tworzące Bydgoszcz to przede wszystkim postać wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego, który siedzi na ławeczce na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Kubiak uhonorował też swoją rzeźbą jednego z wybitniejszych bydgoszczan ostatniego czasu, twórcę Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, jego rzeźbę możemy oglądać przed gmachem Filharmonii. Na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Pomorskiej zobaczyć możemy też rzeźbę Wędrowca, może trochę niepozorną, ale to też dzieło Kubiaka. Ostatnia jego bydgoska rzeźba stanęła nad samą Brdą, nieopodal Mostu Staromiejskiego na bulwarach pojawiła się postać Flisaka Czakiego, rzeźbę ufundowaną głównie przez węgierski MSZ dla upamiętnienia węgierskiego kartografa Floriana Czakiego, który jako pierwszy opracował koncepcję budowy Kanału Bydgoskiego. Rzeźbę flisaka także wykonał Kubiak.

 

- 50 lat pracy twórczej to piękny i wyjątkowy jubileusz. Jak podziękować za pięćdziesiąt lat artystycznej pracy, której znacząca część związana jest z Bydgoszczą i ma ogromny wpływ na kształtowanie jej wizerunku i charakteru? - mówił prezydent Rafał Bruski podczas wersnisarzu wystawy poświęconej Kubiakowi w siedzibie Fundacji Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1, Bydgoszcz. Ekspozycję będzie może oglądać do 7 października br.

 

Michał Kubiak urodził się w 1946 roku w Bydgoszczy. W 1972 roku z wyróżnieniem ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, po studiach powrócił jednak do Bydgoszczy gdzie przez kolejne dziesiątki lat tworzy.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu