Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRektor UMK zlekceważył też sejmową Komisję Zdrowia. Ważne stanowisko ministra Czarnka

Rektor UMK zlekceważył też sejmową Komisję Zdrowia. Ważne stanowisko ministra Czarnka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 23 czerwiec 2022 10:45

W czwartek rano odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone pomysłowi połączenia bydgoskich szpitali Jurasza i Biziela. To posiedzenie nie rozwiało żadnych wątpliwości, bowiem władze toruńskiego UMK trzymają się swojej taktyki unikania dyskusji o tym temacie i po prostu komisję zignorowali. Jedyny konkret to stanowisko ministerstwa odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe, które negatywnie oceniło pomysł konsolidacji.

O tym, że minister Przemysław Czarnek krytycznie ocenia konsolidację poinformował komisję jej przewodniczący poseł Tomasz Latos. Padło kilka krytycznych opinii o lekceważeniu opinii społecznej przez rektor UMK - Jest to zlekceważenie nas wszystkich – ocenił przewodniczący komisji Tomasz Latos. Absencję rektora jako symboliczne pokazanie podejścia rektora ocenił też obecny na komisji prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Absens carens – przypomniał sentencję łacińską wiceprzewodniczący komisji Czesław Hoc z PiS, w którego opinii brak obecności rektora raczej stawia go w negatywnym świetle oraz cały projekt konsolidacji.

Do Sejmu na posiedzenie komisji udali się też przedstawiciele pracowników Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy, którzy o planowanej konsolidacji szpitali wypowiadali się z ogromnym niepokojem.

 

Poseł Piotr Król zapowiedział nawet, że jak rektor UMK będzie dalej brnął w ten plan to będzie miał ,,wojnę”, łącznie z pikietami w Toruniu.

 

Czy komisja zajmie się Uniwersytetem Medycznym?

Godzinę wcześniej Komisja Zdrowia uchwaliła swój plan pracy na drugie półrocze 2022 roku. Poseł Jan Szopiński zaproponował, aby w tym planie umieścić zaopiniowanie obywatelskiego projektu w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, który poparło ponad 160 tys. osób, skierowany do Sejmu w 2016 roku. Nie było woli, aby ten projekt umieszczać w planie pracy, ale zdaniem posła Tomasza Latosa to nie wykluczy ewentualnego jego rozpatrzenia w tym półroczu.

 

Jeżeli najpóźniej w przyszłym roku ustawa o Uniwersytecie Medycznym nie zostanie uchwalona (czeka na to od 6 lat), to zgodnie z regulaminem trafi do niszczarki. W grudniu 2019 roku w I czytaniu uznano, że zaopiniować ten projekt mają komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Te komisję jednak już przeszło 2,5 roku tematem się nie zajeły.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu