Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW przyszłym tygodniu zrobiony może być pierwszy krok w kierunku utworzenia nowego ZIT

W przyszłym tygodniu zrobiony może być pierwszy krok w kierunku utworzenia nowego ZIT

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 czerwiec 2022 00:14

Obecnie jesteśmy na przełomie dwóch perspektyw finansowych Unii Europejskiej, powoli dobiega końca perspektywa nazwana umownie 2014-2020 (rozliczana do końca 2023 roku), a wkrótce rozpocznie się nowa wieloletnia perspektywa. Dobiega też tym samym współpraca w ramach ZIT bydgosko-toruńskiego. Wszystko zmierza natomiast w kierunku, aby w nowej perspektywie Bydgoszcz i Toruń tworzyły już osobne ZIT.

ZIT – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne mają wspierać budowę współpracy metropolitalnej, w oparciu o wspólne inwestycje, które dofinansowywane są przez Unię Europejską. W nowej perspektywie Bydgoszcz chce tworzyć ZIT we współpracy z gminami tworzącymi Stowarzyszenie Metropolię Bydgoszcz. O tym zamiarze pisaliśmy już jakiś czas temu, w najbliższą środę może zostać zrobiony w tym kierunku pierwszy krok, bowiem na Radzie Miasta Bydgoszczy pojawił się uchwała wyrażająca wolę w sprawie utworzenia ZIT w tej formule dla nowej perspektywy. Zgodnie z przepisami, aby ZIT powstał, każda z rad gminy musi wyrazić taką uchwałę wyrażającą wolę.

 

Bydgoszcz chce tworzyć ZIT razem z: Barcinem, Białymi Błotami, Dąbrową Chełmińską, Dobrczem, Kcynią, Koronowem, Łabiszynem, Mroczą, Nakłem nad Notecią, Nową Wsią Wielką, Osielskiem, Pruszczem, Rojewem, Sicienkiem, Solcem Kujawskim, Szubinem, Żninem oraz powiatami: bydgoskim i nakielskim. Rolę Instytucji Pośredniczącej w wydatkowaniu funduszy europejskich objął miałoby Miasto Bydgoszcz jako lider tego ZIT.

 

Znowelizowane przepisy pozwalają też, aby ZIT funkcjonował na bazie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, z treści proponowanej uchwały wynika, że nie jest przesądzone, czy ZIT oprze się na stowarzyszeniu jako podmiocie prawnym, czy też będzie to nowe porozumienie.

 

Swój ZIT powołuje też Toruń, stąd też nie powinno być powtórki ze sporu jaki miał miejsce prawie dekadę temu, gdy tworzono ZIT po raz pierwszy w kujawsko-pomorskim.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu