Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRepublika Czeska rozpoczęła prezydencję w Europie. W Młynach Rothera wyjątkowa wystawa

Republika Czeska rozpoczęła prezydencję w Europie. W Młynach Rothera wyjątkowa wystawa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 lipiec 2022 16:32

Od piątku 1 lipca Czechy przez pół roku będą przewodniczyć w Radzie Unii Europejskiej, dzień wcześniej w Młynach Rothera została zainaugurowana wystawa ,,Czeskie Bohaterki”, o kluczowych dla historii tego kraju kobietach. Wystawę zainaugurował konsul honorowy Czech w Bydgoszczy Dariusz Zimny, gościem wernisażu był prezydent Rafał Bruski. Wystawa jest dostępna w najbliższych dniach w Młynach Rothera (do 14 lipca) dla zwiedzających.

- Wystawa jest o czeskich bohaterkach, w 100. letnia rocznice uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Czechosłowacji – wyjaśnia nam konsul Dariusz Zimny – Wykorzystaliśmy tą wystawę, aby pokazać, że Republika Czeska będzie przewodzić Unii Europejskiej.

 

Wystawa przedstawia 50 postaci, w dużej mierze w Polsce niespecjalnie znanych. Oprowadzanie na wernisażu rozpoczęło się od postaci kojarzonej głównie ze Stanami Zjednoczonymi, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w latach 1997-2001, Madeleine Albright - Amerykańska sekretarz stanu odegrała ogromną rolę wprowadzeniu Grupy Wyszehradzkiej, wtedy jeszcze bez Słowacji, do NATO. Jak bardzo ważnym wydarzeniem się to okazało widzimy teraz – mówił o niej Jan Blesz oprowadzający gości - Prezydent Clinton podczas negocjacji akcesyjnych mówił, że Czesi mają w Stanach Zjednoczonych dwóch ambasadorów – jeden był rzeczywiście ambasadorem Czech w Waszyngtonie, drugim był Madeleine Albright.

 

Albright była życzliwa również Polsce w drodze do NATO. Miała korzenie czeskie, urodziła się też Pradze pod imieniem i nazwiskiem Marie Jana Korbelová. Na tej wystawie zobaczymy też sylwetki kilku świętych Kościoła katolickiego, co ma przeczyć stereotypowi, iż Czesi są narodem zlaicyzowanym.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu