Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica uważa, że część lokalnych działaczy PiS-u wpadło w ,,złe towarzystwo”

Lewica uważa, że część lokalnych działaczy PiS-u wpadło w ,,złe towarzystwo”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 sierpień 2022 20:02

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego już za nami, ale sposób ich obchodzenia w Bydgoszczy budzi kontrowersje – przedstawiciele trzech organizacji lewicowych wypominają posłance Ewie Kozaneckiej z PiS oraz niektórym radnym, że tę obchody świętowali wspólnie z organizacją, która gloryfikuję mordercę Janusza Walusia oraz znieważali prezydenta Andrzeja Dudę, który zresztą wybrany został z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.

- Napisaliśmy do bydgoskich działaczy list otwarty z zapytaniami – o to w jakim towarzystwie celebrują tak ważne dla naszej historii wydarzenie – poinformował na konferencji prasowej Daniel Kaszubowski z Razem. Chodzi o grupę nazywającą się ,,Bydgoskimi Patriotami” - Jawnie wybiela Janusza Walusia, południowoafrykańskiego mordercę, który odsiaduje wyrok w więzieniu za morderstwo, osoby która współpracowała z neonazistowską organizacją – wskazuje Kaszubowski -

 

Organizacja Bydgoscy Patrioci w swojej historii miała także okazję znieważać głowę państwa, pana prezydenta Andrzeja Dudę, organizują na rzecz Janusza Walusia zbiórki.


Janusz Waluś w PRL-u był kierowcą rajdowym, co wskazuje, że z władzą komunistyczną żył w miarę poprawnie. Po wyemigrowaniu do Republiki Południowej Afryki włączył się w tamtejszą politykę i na zlecenie jednej partii zastrzelił czarnoskórego lidera innej formacji, za co odbywa karę dożywotniego więzienia. Na uroczystościach organizowanych w przeszłości przez to środowisko w Bydgoszczy, pojawiały się transparenty przyrównujące Walusia do Żołnierzy Wyklętych, choć jednoznacznie takie myślenie za błędne uznał Instytut Pamięci Narodowej. Gdy przed rokiem prezydent Andrzej Duda odwiedził groby białoruskiej mniejszości, po tym gdy reżim Łukaszenki uprowadził samolot RyanAir (formalnie zarejestrowany w Polsce), ,,Bydgoscy Patrioci” na Facebook-u nazwali go ,,gnidą”.

 

źródło: Facebook

 

Kaszubowski zwrócił też uwagę, że w poniedziałek, podczas uroczystości rocznicy postania, jeden z działaczy miał wytatułowany na ręce krzyż celtycki, który cześć środowisk w Polsce uważa za symbol neonazistowski. Takim symbolem posługiwali się w czasie II wojny światowej francuscy i holenderscy koloboranci z Hitlerem.

 

- Organizacja Bydgoscy Patrioci z patriotyzmem ma niewiele wspólnego, to są bardziej pseudopatrioci, których działalność polega głównie na poszukiwaniu coraz to nowych wrogów – zaznaczył Michał Wysocki, współprzewodniczący bydgoskiej Nowej Lewicy.

 

- Domagamy od pani posłanki Kozaneckiej tego, żeby opublikowała oświadczenie – przeprosiła, aby dała nam pewność,że w przyszłości PiS nie będzie się bratał z tego typu środowiskami – wyraził oczekiwanie Piotr Sieńko, z Inicjatywy Polskiej.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

  W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu