Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLuterańska fara znajdowała się w miejscu dzisiejszej hali targowej

Luterańska fara znajdowała się w miejscu dzisiejszej hali targowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 październik 2022 17:41
Zachowana grafika przedstawiająca farę Zachowana grafika przedstawiająca farę

W ciągu dzisiejszej ulicy Teofila Magdzińskiego dobre sto lat temu znajdowała się fara luterańska, która obejmowała też obszar dzisiejszej hali targowej. Podczas prowadzonych latem prac archeologicznych (przy okazji inwestycji retencyjnych) natrafiono na jej fundamenty. Warto przyjrzeć się bliżej dziejom tej świątyni.

Budowa fary prowadzona była w latach 1784-1787, czyli kilka lat po włączeniu Bydgoszczy do Prus. Zresztą jej budowa wynikała wprost z dekretu króla Prus Fryderyka II. Niemiecki plan kolonizacji ludnościowej Bydgoszczy opierał m.in. na promowaniu wyznań protestanckich, w tym luteranizmu. Konsekracja świątyni miała miejsce 21 stycznia 1787 roku, była to uroczystość nie tylko religijna, ale miała także charakter państwowy.

 

 

Obiekt był najprawdopodobniej fuszerką, bowiem już w 1829 roku przeszedł gruntowny remont z uwagi na zagrożenie zawaleniem. Po kolejnych przebudowach budynek służył celom sakralnym, na początku XX wieku ponownie rozgorzały dyskusję o jego stanie technicznym, jednocześnie szukano przebicia do dzisiejszego Placu Kościeleckich, co doprowadziło do powstania dzisiejszej ulicy Magdzińskiego, jednocześnie fara protestancka została rozebrana w 1903 roku. Rok później rozpoczęła się budowa hali targowej.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu