Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDuńskie media o szkoleniu wojskowym młodzieży w bydgoskiej szkole

Duńskie media o szkoleniu wojskowym młodzieży w bydgoskiej szkole

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 październik 2022 06:44

Od tego roku szkolnego do programu nauczania wracają powszechne szkolenia młodzieży ze strzelania. Takie zajęcia w ostatnich latach prowadzone były tylko w szkołach mundurowych, w tym w prywatnym Liceum Akademickim Ogólnokształcącym w Bydgoszczy (związane z Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu). O tej szkole piszę duński portal dr.dk.

Publikację można streścić, iż informuje ona o przywróceniu w polskich szkołach zajęć z podstawowego przygotowania wojskowego. W Polsce, podobnie jak w innych krajach byłego bloku wschodniego takie przeszkolenie prowadzone było właściwie do 2012 roku, oczywiście praktyka pokazuje, że nie zawsze było ono w pełni realizowane, w ostatnich latach dość powszechne było odejście od zajęć na strzelnicy. Jednak wojna za wschodnią granicą Polski sprawiła, że wraca się do szkolenia. Oczywiście najbliższe miesiące pokażą na ile będą one sprawnie prowadzone.

 

Portal dr.dk wskazuje, że w bydgoskiej szkole (Liceum Akademickie Ogólnokształcące) takie szkolenia już prowadzono w roku poprzednim. Wypowiada się do tego medium instruktor z tej placówki Tomasz Krajewski.

 

Krajewski był w przeszłości (tego akurat w duńskim medium się nie pisze) II Plutonu Polskiego podczas misji EULEX w Kosowie, prowadził też później szkolenia dla policjantów, a nawet dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Uczennica rozmawiająca z duńskim portalem przyznaje, że liczy, iż nie będzie brała udziału w wojnie, ale dobrze być przygotowanym na taką okoliczność.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu