Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGenerał Kiszczak przez lata zaprzeczał istnieniu wojskowych obozów internowania. Jego współpracownicy również

Generał Kiszczak przez lata zaprzeczał istnieniu wojskowych obozów internowania. Jego współpracownicy również

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 05 listopad 2022 10:58

W czwartek w Bydgoszczy odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona Wojskowym Obozom Internowania, w 40. rocznicę ich powstania, bowiem pobór w ich struktury nastąpił w dniach 3 i 4 listopada. Bydgoszcz stała się zatem miejscem ogólnopolskich obchodów rocznicy wdrożenia tej formy represji, bowiem jak wynika z dokumentów, w ten sposób chciano się pod pretekstem ćwiczeń wojskowych pozbyć przeciwników władzy.

Więcej o konferencji piszemy - Zagrażali systemowi, powołano ich do wojska – to miała być inteligentna represja. Zjechali się do Bydgoszczy

 

Dzisiaj skupimy się na wystąpieniu prokuratora Mieczysława Góry, który w 2019 roku doprowadził do skazania na karę więzienia generałów Władysława Ciastonia i Józefa Sasina. Zacznijmy jednak od genezy – mamy grudzień 1981 roku i wprowadzenie stanu wojennego, w ramach którego do więzień trafiło wielu opozycjonistów. Stan wojenny miał przywrócić władzy komunistycznej stabilizację w kraju, ale w 1982 roku obawiano się, że inni działacze opozycyjni będą kontynuować to co robili internowani, dlatego w listopadzie 1982 roku postanowiono powołać ich do wojska - Ci którzy zostali osadzeni w Wojskowych Obozach Internowania są nazywania przez ówczesne władzę ,,kolejnych uaktywniających się przeciwników politycznych” - wyjaśniał prokurator Mieczysław Góra w swoim wykładzie, opierając się na wytworzonych w tamtym okresie dokumentach - Dla izolowania opozycji antykomunistycznej w ramach zasadniczej służby wojskowej i ćwiczeń wojskowych. Umieszczeni byli z powodów politycznych.

 

Za wdrożeniem tej formy internowania stać mieli generałowie: Kiszczak, Jaruzelski, Raszewski oraz Mieczysław Rakowski. Gdy jednak już po upadku komunizmu ten temat był podejmowany, to mieli oni zasłaniać się niepamięcią - Cennym dokumentem podsumowującym umieszczenie działaczy antykomunistycznych w Wojskowych Obozach Internowania jest informacja o przebiegu i wynikach z narady oceniających działalność szkoleniową żołnierzy rezerwy w oddziałach specjalnego wcielenia, która odbyła się 7 lutego 1983 roku w głównym zarządzie politycznym Wojska Polskiego. Udział w nim wzięli – co jest bardzo ważne, ponieważ podczas przesłuchań, nie tylko w moim śledztwie, ale również w innych wszyscy się wypierali, że nic nie wiedzą, natomiast już 7 lutego, czyli po zwolnieniu z obozów tej rzeszy, która była w 10 obozach odbyła się ta konferencja – tłumaczy prokurator Góra - W tej naradzie doszli do wniosku i to jest cytat: ,,wojsko na taką skalę po raz pierwszy podjęło się pracy z tak trudnym” – czyli wszystkich co byli wcieleni nazywano trudnym - ,,pod względem prezentowanych postaw politycznych”. Wniosek był z tej narady, że było to trudne zadanie. Taktyka, oceniona przez ówczesną władzę była taka – polegała na przestrzeganiu zasady, należycie wykonywać rozkazy, przestrzegać regulaminowych postanowień, ale za wszelką cenę tworzyć monolit tworzący antysocjalistyczne postawy.

 

Wśród metod internowania był terror fizyczny i psychiczny, a także uznawanie niepokornych za chorych psychicznie i kierowanie ich na specjalistyczne badania.

 

Prokurator Góra przyznał, że w pewnym momencie generał Kiszczak zmienił swoją narrację - Czesław Kiszczak zaprzeczał temu wszystkiemu, że nic takiego nie było, dopiero zmiękł, gdy był przesłuchiwany i zostały mu zacytowane zeznania gen. Wojciecha Jaruzelskiego i wówczas powiedział, że był takie obozy.

 

Góra ironicznie odnosi się też do postawy innego komunistycznego dygnitarza - Józef Baryła oczywiście nic nie wiedział, a był szefem zarządu politycznego wojska polskiego, narada była 7 lutego, ale oczywiście nic takiego nie pamiętał.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19
 • W lutym inflacja przekroczyła 18% (raport)

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki dotyczące inflacji w lutym – ceny towarów i usług w stosunku do lutego 2022 roku wzrosły o 18,4%, natomiast w stosunku do stycznia br. o 1,2%.

Wiadomości z regionu