Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowstaną kolejne dwa przystanki wiedeńskie, pomimo droższych ofert niż planowano

Powstaną kolejne dwa przystanki wiedeńskie, pomimo droższych ofert niż planowano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 listopad 2022 07:39

W Bydgoszczy funkcjonuje jeden przystanek wiedeński tramwajowy, przy ulicy Focha na wysokości Placu Teatralnego. Jego idea zakłada podniesienie jezdni tak, aby wymusić dodatkową ostrożność na kierowcy, gdy do tramwajów wsiadają pasażerowie. Zgodnie z przepisami kierowcy powinni zatrzymać się gdy widzą wsiadających do tramwaju, ale w praktyce bywa z tym różnie, dlatego niektóre samorządy stosują właśnie przystanki wiedeńskie.

 

Drugie podejście do przetargu na budowę kolejnych 3 tego typu przystanków w Bydgoszczy zakończyło się wyborem jedynej oferty firmy AFFABRE. Zaoferowała ona 2,2 mln zł na budowę tego typu przystanków po obu stronach ulicy Gdańskiej na wysokości skrzyżowania z Chodkiewicza (kilka lat temu doszło w tym miejscu do groźnego potrącenia pieszej). Powyższa kwota jest o około 1 mln zł wyższa niż pierwotnie planował ZDMiKP, stąd też pojawiła się niepewność, czy podobnie jak pierwszy przetarg, również ten będzie unieważniony. Wyboru oferty dokonano w środę 9 listopada.

 

W zamówieniu zawarto też opcję dotyczącą budowy przystanku wiedeńskiego przy ulicy Jagiellońskiej na wysokości kościoła Klarysek..  Byłby to nowy przystanek. Za roszerzenie zamówienia wykonawca zarzyczył sobie 900 tys. zł, ZDMiKP ma kilka tygodni na zastanowienie się nad tym.

 

Nie należy się jednak spodziewać, że nowe przystanki wyrosną w najbliższych dniach, wykonawca będzie miał bowiem na wykonanie inwestycji 3 lata.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu