Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo pierwsza na świecie taka wystawa poświęcona twórczości artystycznej Kurdów

To pierwsza na świecie taka wystawa poświęcona twórczości artystycznej Kurdów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 25 listopad 2022 16:46

Populację narodu kurdyjskiego szacuje się na 40-60 mln, Kurdowie nie mają jednak swojego państwa, żyjąc w trzech im nieprzychylnych państwach oraz na emigracji, co przypominać może dzieje polskie. W piątek 25 listopada w Bydgoskim Centrum Finansowym (dawna galeria Drukarnia) odbędzie się wernisaż wystawy kurdyjski artystów pt. ,,Kurdystan. Oblicza trwania”. Jak przyznają sami artyści, jest to bezprecedensowa inicjatywa.

Wystawę przygotowało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, jak przyznał jednak jego dyrektor Wacław Kuczma, jest to efekt trzyletnich prac.

 

- Były publikowane już prace artystów w Polsce, były prezentowane wystawy zbiorowe, ale jeszcze takiego wydarzenia w Polsce i z całą pewnością nie jest to tylko moje zdanie, ale wszystkich artystów również – nie było jeszcze, ani w Europie i na świecie, aby pozbierać wiele nurtów sztuki z różnych pokoleń i w sposób bardzo przemyślany pokazać ideę ,,Kurdystan. Oblicza trwania”. Także to jest coś wyjątkowo na skale Polski, Europy i śmiem powiedzieć, że całego świata – mówi Ziyad Raoof, uznawany za oficjalnego przedstawiciela rządu Kurdystanu w Polsce – Kraje, które dzielą Kurdystan zawsze starały się jeżeli nie udawało się im w sposób brutalny zwalczać artystów i ludzi kultury, to przywłaszczali sobie dziedzictwo kurdyjskich artystów nazywając ich iracką sztuką, turecką sztuką czy irańską sztuką.

 

Specyfika wystawy przygotowanej w Bydgoszczy jest wyjątkowa, bowiem przedstawia ono dziedzictwo artystów zamieszkujących formalnie tereny Iraku, Iranu i Turcji oraz z diaspory kurdyjskiej w Europie. Jeden z artystów przyznał, że musiał wyemigrować do Europy, gdy narysowaną przez niego karykaturę, ktoś uznał (jak artysta uważa nieopacznie) za karykaturę byłego dyktatora Iraku Sadama Husajna.

 

 

- Chce wyrazić wdzięczność za zorganizowanie tego wydarzenia, które jest pierwszym w Europie, gdzie artyści mieszkający na ziemiach historycznych Kurdystanu spotykają się z tymi z diaspory mieszkającymi w Europie – mówi artysta Baldon Ahmad. Na spotkaniu dla mediów, które poprzedzało wernisaż wystawy wielokrotnie padały od Kurdów podziękowania za to, że w Bydgoszczy taka wystawa powstała. Obecni byli także dziennikarze Kurdyjscy.

 

Nie sposób przy tym temacie było jednak nie poruszyć problematyki cenzury. Najtrudniejsza sytuacja jak przyznają Kurdowie ma miejsce w Iranie i w Turcji, a najlepsza w Iraku - W Kurdystanie irackim od strony formalnej nie ma cenzury, ale są pewne kulturowe czynniki, w tym szczególnie wpływ religii – wskazuje Rostam Aghala, który przyjechał na wernisaż z Iraku - W Kurdystanie irańskim jest inna rzeczywistość, tam nie ma wolności ekspresji.

 

- Owszem jesteśmy wolni, ale proszę wziąć pod uwagę, że jesteśmy otoczoną przez niesprzyjające nam państwa enklawą. Ja nie mogę w swojej sztuce bez konsekwencji wyrażać stosunku do tego co się dzieje dzisiaj w Iranie, ponieważ jutro nie będę mógł już pojechać do Iranu. Albo jadąc do Polski przez Turcję, bo tak prowadzi tranzyt, musiałem dokładnie przeglądać swoje rzeczy, bo gdyby w nich znalazło się słowo ,,Kurdystan”, to miałbym poważne kłopoty – dodaje inny mieszkający w administracyjnym Iranie artysta Osman Ahmed.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu